Міфологічний бестіарій України: Рарог

0

РАРОГ

(раріг, птах-блискавка)

Існує популярна трактовка українського тризуба, нібито він зображує атакуючого сокіла-Рарога, який стрімко летить на здобич. В слов’янській міфології Рарог – це зброя богів, дух вогню, який з’являється у вигляді сокола, або блискавки, схожої на хижого птаха.

Рарог пов’язаний з давнім культом вогнища. Це магічна істота, вона у вигляді палаючого птаха крутиться в вогняному вітрі (тобто блискавка). Рарог може мати вогняне пір’я, а з дзьоба вивергає вогонь, вітер, бурю.

Кажуть, що Рарог може народитися з яйця, яке 9 діб висиджувала людина.

На західнослов’янських мовах назва «Рарог» означає не тільки божество, так інколи називають звичайного сокола-балобана. Деякі історики пов’язують ім’я «Рюрик» з іменем птаха «Рарог». Таким чином, від образу Рарога-сокола походить «герб Рюриковичів» — Тризуб.

«Дивлюся на небо та й думку гадаю:

Чому я не соколъ, чому не лjтаю?

Чому менj, Боже, Ти крилля не давъ?

Я бъ землю покинувъ и въ небо злjтавъ…»

Михайло Петренко

Можливо, образ Рарога генетично пов’язаний із Сварогом — верховним богом неба в Київській Русі. Крім того, в міфології Київської Русі «Сварожичем» (бог війни) називали вогонь. «Люди огневи ся малят, зовуще його Сварожичем» («Слово Христолюбця»).

Ще одна птиця-блискавка – Матір Слава (Матір Сва, МаГура, Ясна, Перуниця, Берегиня). Це божество згадується у Велесовій книзі 63 рази, частіше ані будь-яке інше. Вона велика богиня війни та перемоги; богиня дітей; матір сонця; богиня Ірію (раю) та вічного життя; «Ясуня, Ясна» (від українського «яса» = «слава»). До неї зверталися війська перед битвою.

Чарівні птах-діви (птице-жінки) зустрічаються доволі часто в ювелірних виробах Київської Русі, в казках східних слов’ян «Жар-птиця» грає роль цариці чарівних істот, також в народних віруваннях південних слов’ян досить популярні Віли (самовіли, самодіви) – крилаті жіночі духи.

«а надибав вілу білу в горах,

вілу білу з поглядом урочим,

обмінявся з нею пірначами,

цілував її в обличчя біле,

стиснув руку і назвав: «посестро»,

а вона його: «мій побратиме».

Леся Українка, поема «Віла-посестра»

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa