Крос-культура: Змінені стани

0

Змінені стани

Altered States

1980

Доктор Едвард Джессап вивчає шизофренію та інші стани свідомості. Він їде до мексиканського племені Хінчі на церемонію вживання галюциногенних мухоморів, в гірській місцевості, вкритій вражаючими грибоподібними вентифактами. Після цього досвіду Едвард повертається назад і для збільшення ефекту вирішує поєднати прийом священних ентиогенів, отриманих від корінних жителів Мексики, і сенсорну депривацію з використанням плаваючого резервуару. Під час експерименту Едварда відвідують дивні інтенсивні галюцинації, в яких він бачить первісних людей і починає почуватися одним з них.

Виходячи з резервуара, доктор несамовито пише нотатки, тому що він не може говорити, він наполягає на тому, щоб йому терміново зробили рентген, перш ніж він «відновиться». Рентгенолог, який оглядає знімки, каже, що вони належать горилі…

Кінострічка, знята за романом Педді Чаєфські, частково заснованому на небезпечних експериментах Джона Ліллі з камерою сенсорної депривації, завдяки якій ефект ЛСД багаторазово посилювався. Тематика фільму «Змінені стани» стала джерелом натхнення для багатьох режисерів, починаючи з відеокліпу гурту a-ha на пісню Таke On Mе, фінальна сцена якого повторює аналогічний момент із фільму, і закінчуючи експериментами над двома героїнями в серіалі «Дивні дива».

Педді Чаєфські розпочав написання сценарію ще в 1975 році. Ідея сучасної версії «Доктора Джекіла і містера Гайда» дуже сподобалася його першим читачам, в результаті він перетворив сценарій на роман про американську наукову спільноту та архетипну людину в пошуках свого справжнього «Я». Чаєфські проводив численні дослідження разом із вченими, він був дуже прискіпливим. Книгу опублікували в 1978 році і письменник отримав повний творчий контроль над кіноверсією «Змінених станів».

Режисером невипадково став Кен Рассел, який зняв феноменально дивний мюзикл «Томмі» для гурту The Who. Рассел начебто насолоджується химерними образами та сюрреалістичними епізодами з іудейсько-християнським символізмом. Він зображує Ісуса Христа з головою апокаліптичного агнця з сімома рогами та сімома очима, або робить відсилку до «Золотої Гілкі» фольклориста і релігієзнавця Джеймса Д. Фрейзера, який зібрав величезний фактичний матеріал і продемонстрував зв’язок між сучасними релігіями та первісними віруваннями. Емілі в образі Єви годує свого Адама пудингом в Едемі, витриманому в витонченому англійському стилі, а змій тим часом нагадує глядачам про небезпеку. Жінка-ящірка aka духовний дракон, заважає захопливій подорожі протагоніста, тому він хоче вбити дволике диявольське створіння.

Можна шукати відсилки на образи зі «Змінених станів» у будь-яких джерелах, але найголовніше — це Біблія. «Змінені стани» — один з найортодоксальніших фільмів Кена Рассела, де він суворо дотримується прямолінійної оповіді. Почерк режисера ви впізнаєте тільки з першою подорожжю. Його старання заради дебютного голлівудського фільму не оцінив сценарист Педді Чаєфські, який намагався смикати за ниточки 27-ма режисерами екранізації власної книги, але цей номер не пройшов з Кеном Расселом. Чаєфські втомився сперечатися, щодо кіноадаптування першоджерела, і покинув проєкт, залишивши в титрах псевдонім — Сідні Аарон.

Головний герой «Змінених станів» Едвард Джессап одержимо зосереджений і майже патологічно антисоціальний чоловік. Він зустрічає молоду антропологиню Емілі і одружується з нею, але їхнє спільне життя відходить на другий план, коли Джессап вирішує повернутися до наукових дослідів. Він таємно експериментує на власному тілі, вживаючи галюциногени, і це дійсно працює. Зілля містить Мухомор червоний і Хеймію верболисту, які викликають аудиовізуальні галюцінації. Але Джессап відкрив третє око, він доторкнувся до генетичної пам’яті колективної свідомості та свого первісного коріння, не тільки ментально, а й фізично.

На шляху до розкриття таємниць власної сутності та сенсу всесвіту він проходить прискорений курс назад через тонкі світи, віки космосу з перервами в ролі печерної людини та краплі доісторичного мулу. Ризикуючи знову перетворитися на одноклітинну істоту, або навіть асимілюватися зі Всесвітом у зворотному вибуху, він на мить прокидається, щоб зробити вибір між любов’ю і науковою нірваною.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa