Крос-культура: Дивні дива. Фантастична ретроспектива

0

По закінченні четвертого сезону «Дивних див» ми підготували величезний перелік відсилок, пасхалок та асоціативних прикладів. Серіал братів Даффер насичений тематичними відсиланнями до різних джерел 1950-1980-х років, якими надихалися режисери. Щоб перенести фантастичну атмосферу 80-х на екран, вони використали популярні кінофільми і телешоу, які бачили в дитинстві, знакові книжки і журнали, якими зачитувалося ціле покоління, улюблені іграшки і настільні ігри, котрі були майже в кожній американській хаті, де мешкали діти. Замало облаштувати знімальний майданчик старими меблями і підібрати відповідний гардероб для акторів. Ажіотаж навколо «Дивних див», як найпопулярнішого серіалу, створила саме насиченість безліччю відсилок до предметів мистецтва і повсякденних речей, які колись оточували людей, а через деякий час стали символами епохи. Глядачам серіалу залишається перетворитися на кінодетективів, які постійно помічають щось знайоме та дуже дивне.

Ми знайомимось з усіма головними і другорядними персонажами, вивчаємо сюжетну лінію і намагаємось передбачити наступний крок оповідання. Але це не завжди вдається, тому що історія досить свіжа, хоч і рясніє незліченними натяками на поп-культуру минулих десятиліть.

Якщо ви цікавитесь офіційними відсиланнями, чи хочете поринути у фантастичну ретроспективу, яка напряму стосується «Дивних див», тоді ласкаво просимо до дослідження від CROSS CULT.

Серед основних джерел натхнення братів Даффер були Стівен Спілберг, Стівен Кінг і Джон Карпентер, але крім цього існує ще купа маленьких деталей, завдяки яким гігантська машина під назвою «Дивні дива» починає працювати.

Сканери

Scanners

1981

Насамперед варто звернути увагу на культову класику короля боді-горору Девіда Кроненберга. За сюжетом, сканери — люди з надздібностями, вони здатні не тільки читати думки інших, а й впливати психологічно (від контролю до вбивства на відстані). Корпорація ConSec відловлює сканерів нібито для захисту суспільства, але насправді для використання їх у своїх цілях.

Крім очевидної схожості «Сканерів» з «Дивними дивами», мені здається, що Тато/доктор Мартін Бреннер перейняв попилясту зачіску режисера Девіда Кроненберга.

Акіра

アキラ

1988

Одне з найвпливовіших аніме, обов’язкових для перегляду всім фанам японської анімації. Його створили за однойменною мангою, що видавалася з 1982 року в журналі Young Magazine. Автор манги та режисер аніме — Отомо Кацухіро.

Ватажок мотоциклетної банди босодзоку «Капсули» під час погоні стає свідком аварії: його найкращий друг Тецуо ненавмисно врізається на своєму мотоциклі в Такасі, еспера, який утік з урядової лабораторії. Цей випадок пробуджує у Тецуо екстрасенсорні здібності, що привертає увагу полковника, керівника секретного проекту. Психокінетичні сили роблять хлопця неврівноваженим та небезпечним для всього людства.

Усі особливі діти виглядають однаково, як старці з блакитною шкірою. У лабораторії їх кличуть за номерами. У «Дивних дивах» схожа ситуація: Одинадцята поголена під нуль, як і всі інші діти, її використовують для шпигунства за росіянами під час холодної війни.

Лабіринти і монстри

Mazes And Monsters

1982

Кіноадаптація однойменного роману з Томом Генксом у головній ролі сприяла тому, що батьки не дозволяли дітлахам грати у знамениту настільну гру «Підземелля і дракони»/Dungeons & Dragons. Письменниця Рона Джаффе написала книгу на основі чуток, які ходили навколо зникнення студента Джеймса Далласа Егберта у 1979 році. Казали, що він настільки захопився фентезійною ролевою грою, що більше не міг відрізняти реальність від вигаданого світу. Приватний детектив не зміг знайти Джеймса і неодноразово заявляв пресі, що причина його зникнення — гра в Dungeons & Dragons. Пізніше з’ясувалося, що хлопець не тільки був затятим гравцем, він також приховував від близьких свою гомосексуальність, наркозалежність, а втечу здійснив, щоб накласти на себе руки. Про це детектив під час розмов з журналістами не згадував. В результаті Джеймс Егберт знайшовся, але через рік таки вчинив суїцид.

Версія про небезпеку гри вкоренилася в культурній свідомості, після чого проповідники заявляли, що Dungeons & Dragons, поряд з рок-музикою, це витівки Диявола. Почали виходити «повчальні» книги і фільми, як «Лабіринти і монстри». З іншого боку занепокоєння публіки з приводу рольових ігор зробило свою справу і збільшило продажі посібників D&D, що сприяло успіху гри.

Саме в Dungeons & Dragons грають герої «Дивних див» с перших секунд першої серії. А в четвертому сезоні обіграється ситуація із чутками навколо гри.

Керрі

Carrie

1976

«Керрі» — перший роман Стівена Кінга, відповідно першою екранізацією став однойменний фільм. Книга зробила з письменника справжню літературну зірку, пізніше він здобув «титул» Короля жахів. Натхненням для Стівена Кінга, мабуть, став феномен Нінель Кулагіної, яка казала, що володіє телекінезом. У 1968 році зроблені в СРСР чорно-білі фільми, що документували експерименти з її участю, викликали сенсацію на заході.

У творі і фільмі йдеться про дівчину-підлітка Керрі Вайт, яка виявляє у собі здатність до телекінезу. Після жорсткого булінгу над нею з боку однолітків, Керрі лютує і безконтрольно знищує все на своєму шляху. Книжна Керрі вбила близько півсотні людей та зруйнувала місто. Ці події, за сюжетом роману, викликають такий величезний суспільний резонанс, що питання про раннє виявлення дітей, які мають паранормальні здібності, ставиться одним з пріоритетних для національної безпеки.

З першого сезону, коли ми дізнаємось про здібності Одинадцятої, до четвертого, де з неї знущаються у новій школі і обливають шоколадним коктейлем, все збігається.

Та, що породжує вогонь

Firestarter

1984

Енді за двісті доларів погодився взяти участь в експерименті, що проводився секретною організацією «Контора». Медики намагалися виявити незвичайну реакцію людини на нову речовину, галюциноген. Там Енді познайомився з ще однією учасницею – своєю майбутньою дружиною Вікі. Під дією речовини у Енді з’являлася здатність вселяти думки, а у Вікі виявлявся телекінез. Багато учасників експерименту збожеволіли, але закоханим пощастило. Після весілля у них народилася дочка Чарлі. З пелюшок дівчинка виявляла здібності до пірокінезу.

Доволі знайома усім шанувальникам «Дивних див» ситуація: експерименти, галюциногени, божевілля і суперздібності.

«Та, що породжує вогонь» — екранізація однойменного роману Стівена Кінга. Термін «пірокінез» був придуманий і популяризований самим Кінгом. Він означає здатність викликати вогонь або значне підвищення температури на відстані силою думки.

Маленька Дрю Беррімор талановито виконує головну роль у фільмі. За сюжетом «Контора» дізнається про особливу дівчинку і починає переслідувати її. Вони прагнуть продовжити свої експерименти.

Імла

The Mist

2007

«Імла» — повість Стівена Кінга, яка вперше була опублікована у 1980 році. Через 27 років за мотивами книги зняли кіно.

Дія розгортається в маленькому містечку, звичайно в штаті Мен. Вночі розпочинається гроза зі смерчем. Наступного дня головний герой помічає на горизонті дивний туман, який поширюється проти вітру. Він їде разом з малим сином у супермаркет, чує звук сирени і підозрює, що відбувається щось погане. Туман наздоганяє людей в супермаркеті, і тут виявляється, що в тумані ховаються страшенні істоти, раніше невідомі людям.

З’ясувалося, що до туману мають пряме відношення військові та їхній проект «Стріла», через який відкрився портал в іншу реальність, звідки й прийшли ці доісторичні чудовиська.

Можна нескінченно шукати посилання на твори Стівена Кінга, наприклад «Сяйво» або «Мертва зона». Навіть шрифт логотипу серіалу «Дивні дива» відповідає шрифту, який використовували на більшості старих видань книг Кінга.

Величезна павукоподібна істота/Тіньовий монстр, яку бачить Вілл, нагадує також кораблі з «Війни світів» чи павука з фільму 1952 року «Червона планета Марс».

Чужий

Alien

1979

Фільм Рідлі Скотта «Чужий» та роботи Ганса Рудольфа Ґіґера серйозно вплинули на атмосферу Навиворіту в «Дивних дивах». Життєвий цикл Демогоргона та органіка паралельного світу нагадують Чужих: яйце, кокони, щупальце у горлі Вілла.

Зовнішній вигляд ксеноморфа та інші атрибути позаземного походження в «Чужому» — витвір уяви швейцарського митця Ганса Гігера. Костюм інопланетянина одразу визнали найгеніальнішим і найсексуальнішим в історії.

Тіло Демогоргона має ознаки ксеноморфа з фільму «Чужий», прибульця з «Супер 8», а його обличчя асоціюється з червем з «Дюни» Девіда Лінча та пащею «Воно» 2017 року.

Щось

The Thing

1982

Щира любов до культового горору «Щось» Джона Карпентера (та «Повсталого з пекла» Клайва Баркера) підштовхнула братів Даффер до використання практичних ефектів при створенні свого монстра. Вони віддали перевагу аніматроніці та костюмам.

Трансформації Тіньового монстра в третьому сезоні «Дивних див» нагадують перетворення людей та пса з «Щось» в біомасу.

Постер до фільму, який намалював знаменитий ілюстратор Джо Струзен, можна помітити на стіні в підвалі Майка. А містер Кларк зі своєю дівчиною дивився «Щось» по телевізору.

Смертельний виводок

The Deadly Spawn

1983

Розважальний горор «Смертельний виводок» — це спроба швидкого заробітку на фільмах «Чужий» і «Щось». Головне чудовисько дуже нагадує Тіньового монстра в третьому сезоні серіалу. Інопланетна істота в «Б»-муві «Смертельний виводок» так само харчувалася людьми і набувала колосальних розмірів.

Крапля

The Blob

1958/1988

Оригінальна «Крапля» та її ремейк – достойні науково-фантастичні фільми жахів про желеподібну рожеву істоту з іншої планети. Ця здоровенна жувальна гумка пересувається містом і поглинає в себе людей. З кожною новою жертвою Крапля росте і червоніє.

«Крапля» має велике значення для всіх шанувальників горору та студентів, які вивчають кінематограф. В третьому сезоні «Дивних див» щури та люди перетворюються на краплі, щоб з’єднатися і трансформуватися у монстра.

Вторгнення викрадачів тіл

Invasion of the Body Snatchers

1978

Деякі люди починають дивно поводитись, що помічають їх рідні та знайомі. Чоловік не може впізнати свою дружину, мати – сина. З’ясовується, що дивних людей у місті дуже багато, і вони активно взаємодіють один з одним. Ситуація прояснюється, коли місцеві жителі знаходять щось, що нагадує людське тіло з органікою, але позбавлене індивідуальних рис. Це не форма колективного психозу, а прибульці, які маскуються під людську подобу.

В третьому сезоні Біллі знаходиться під впливом сил з Навиворіту. Він краде людей і відвозить їх до закинутої фабрики, де вони стають одержимими. Так Тіньовий Монстр заволодів тілами містян.

«Вторгнення викрадачів тіл» (1956) – екранізація однойменного роману Джека Фінні, який він написав роком раніше. Ця картина має велике культурне, історичне і естетичне значення. В 1978 році вийшов дуже успішний ремейк з Дональдом Сазерлендом, Джеффом Голдблюмом і Леонардом Німой. А в 1994 році з’явився ще один фільм, теж непоганий. Ідею «Вторгнення викрадачів тіл» просто не можна зіпсувати.

Прокляте селище

Village of the Damned

1960

Вражаючий науково-фантастичний трилер «Прокляте селище» поставлений за романом Джона Віндема «Зозулі Мідвіча». За сюжетом, населення крихітного села впадає в каталепсію. Прокинувшись, всі жінки виявляються вагітними.

В них народжуються дивні біляві діти з золотими очима, які нічим не схожі зі своїми батьками. Діти мають телепатичні здібності і можуть контролювати дії інших. Військова розвідка дізнається, що такі саме явища відбулися ще в чотирьох інших частинах світу. Особливі діти знають про загрозу своїм життям і починають захищатися.

Гарний ремейк зняв у 1995 році Джон Карпентер. Рекомендую подивитися обидва фільми.

Вони живуть

They Live

1988

Сатирична наукова фантастика від Джона Карпентера показує, як чоловік за допомогою пари сонцезахисних окулярів виявив, що інопланетяни ховаються серед нас, а реклама — це підсвідомі повідомлення, які поневолюють людство: «Споживай!», «Розмножуйся!», «Спи!».

Так, прибульці заволоділи тілами багатьох політиків і важливих членів суспільства. Вони вже не люди, а потворні та злі інопланетяни з планети у сузір’ї Андромеда. Головний герой хоче влаштувати диверсію, а прибульці — зачистити свідків.

Інопланетяни контролюють медіа, прослуховують телефони і, якщо треба, знешкоджують небезпечних людей. Неможливо, щоб творці серіалу «Дивні дива» не зробили навмисні відсилки до цього фільму.

Ікс: Людина з очима-рентгенами

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963

Хірург Джеймс Ксав’єр винайшов очні краплі, які дозволяють людині бачити предмети наскрізь. Випробувавши краплі на собі, він набуває рентгенівського зору.

Фільм Роджера Кормана випередив час. Стрічка X: The Man with the X-Ray Eyes вийшла в вересні 1963 року, в тому ж році і навіть місяці вийшов перший номер коміксу The X-Men/«Люди Ікс», де відразу з’явився потужний телепат Чарльз Ксав’єр, якого називають Професор Ікс. Як так сталося, що у головних героїв однакові прізвища і супергеройські імена? Чарльза Ксав’єра створили Стен Лі і Джек Кірбі, надихнувшись оскароносним актором Юлом Бріннером, який більшу частину життя носив зачіску «під нуль».

Схожого персонажа на Джеймса Ксав’єра (людину з очима-рентгенами) можна знайти в літературі – це «Людина-невидимка» Герберта Веллса. Він теж непризнаний супергерой, або навіть суперзлодій, у якого все пішло не за планом. Він повинен ховатися від людей, ходити голим і страждати від своїх здібностей.

Лють

The Fury

1978

Продовжуючи моду на парапсихологічні здібності у 1976 році вийшов роман «Лють» Джона Ферріса, а через два роки його успішна екранізація. Режисером фільму став Брайан Де Пальма, а головні ролі виконали Кірк Дуглас, Джон Кассаветіс та Емі Ірвінг.

Ветеран спецслужб шукає зниклого сина з парапсихологічними здібностями. Для цього він наймає таку ж особливу дівчину.

Фільм включений Стівеном Кінгом до списку кращих фільмів в книзі «Танок смерті».

Спостерігачі

Watchers

1988

З секретної лабораторії Пентагону втекла собака по кличці Ейнштейн, яка вміє писати і читати. Зустрівши Тревіса Кемпбелла, Ейнштейн прив’язався до нього. Хлопець намагається врятувати песика зі здібностями від агента і моторошного монстра, породження експериментів військових у галузі генної інженерії.

У собаки відмінний інтелект та татуювання DH3, під таким ім’ям вона перебувала в лабораторії.

Канібали-гуманоїди з підземель

C.H.U.D.

1984

Фільм режисера Дугласа Чіка з Джоном Гердом та Деніелом Стерном у головних ролях.

Через викиди токсичних відходів ядерної зброї в каналізації почалися напади жахливих чудовиськ. Виявилося, що радіація негативно вплинула на безпритульних людей, які мутували у щурів-монстрів.

Підземні тунелі під всією площею міста, які Вілл малював у другому сезоні, дуже схожі за значенням на ті, що приховував уряд в C.H.U.D.

З іншого виміру

From Beyond

1986

Фізик Едвард Преторіус та його помічник Кроуфорд Тіллінгаст створили апарат — магнітний резонатор, що стимулює шишкоподібне тіло і дозволяє таким чином подорожувати в інші виміри. Однак випробування приладу, під час яких щось жахливе проникає з того світу в наш, приводять Кроуфорда до божевільні. Преторіуса знаходять обезголовленим на підлозі своєї лабораторії.

Кроуфорд марить істотами з іншого світу, що зацікавлює психіатриню. Тепер вона хоче докопатися до істини.

Фільм знято за оповіданням Говарда Лавкравта, твори якого масово лягли в основу Навиворіта в «Дивних дивах». Лавкрафт вважається винахідником субжанру «космічних жахів» — які викликають підсвідоме відчуття того, що звичайне життя є лише тонкою оболонкою над реальністю, настільки чужою та абстрактною, що просте споглядання цих речей завдало б шкоди здоров’ю людини. Саме такого ефекту прагнули досягти творці серіалу.

Змінені стани

Altered States

1980

Доктор Едвард Джессап вивчає шизофренію та інші стани свідомості. Він їде до мексиканських індіанців на церемонію вживання галюциногенних грибів. Після цього досвіду Едвард повертається назад і вирішує для збільшення ефекту поєднати прийом суміші, отриманої від індіанців, і сенсорну депривацію з використанням плаваючого резервуару. Під час експерименту Едварда відвідують дивні інтенсивні галюцинації, в яких він бачить первісних людей і починає почуватися одним з них.

Виходячи з резервуара, доктор несамовито пише нотатки, тому що він не може говорити, він наполягає на тому, щоб йому терміново зробили рентген, перш ніж він «відновиться». Рентгенолог, який оглядає знімки, каже, що вони належать горилі.

Кінострічка, знята за романом Педді Чаєфскі, заснованому на експериментах Джона Ліллі з камерою сенсорної ізоляції, завдяки якій ефект ЛСД багаторазово посилювався. Тематика фільму «Змінені стани» стала джерелом натхнення для експериментів, які проходили в лабораторії Гокінса в «Дивних дивах», і послужила основою для передісторії Террі Айвз – біологічної матері Одинадцятої.

На сцени експериментів, які показані в четвертому сезоні серіалу «Дивні дива», також схожі моменти з фільму «Особлива думка», знятого Стівеном Спілбергом за оповіданням Філіпа Діка.

Коматозники

Flatliners

1990

Студенти-медики грають з клінічною смертю, подорожуючи в «Навиворіт». Вони намагаються дізнатися, чи існує життя після смерті. Після проведених експериментів учасники починають переживати близькосмертні враження, а «Навиворіт» частково проникає в їх реальність, приносячи фізичну біль.

Чергові експерименти з можливостями мозку та подорожами в інші реальності.

Полтергейст

Poltergeist

1982

Геніальний горор режисера Тоуба Гупера. Сценарій до фільму був написаний Стівеном Спілбергом, який не став його режисером через умову контракту, що забороняла йому знімати інші фільми під час роботи над «Іншопланетянином». Тоді на роль режисера було обрано Гупера, завдяки його роботі над відомим фільмом «Техаська різанина бензопилою».

Молода родина виявляє, що в їхньому будинку водяться примари. Спочатку вони здаються дружними, рухаючи об’єкти, але поступово дії жителів потойбічного світу стають все більш жорсткими. Вони починають тероризувати родину, а потім викрадають молодшу доньку…

Завдяки ряду трагічних подій та пов’язаних із ними смертей, фільм отримав репутацію проклятого. П’ять членів акторського складу померли під час зйомок франшизи, у тому числі маленька дівчинка, яка грала головну роль.

У «Полтергейсті» звичайні предмети стають чимось надзвичайним, наприклад телевізор. Даффери були натхнені зробити те ж саме, але з різдвяними вогнями Джойс, чи її стаціонарним телефоном. В одній з серій Джойс здивувала сина Вілла квитками на «Полтергейст».

Є паралелі між Демогоргоном («Дивні дива») і Звірем («Полтергейст»), який полює на Керол Енн в іншому вимірі, тримає свою маленьку жертву в полоні. Дівчинка намагається зв’язатися з матір’ю і подає різні знаки. В фіналі батькам вдається врятувати донечку: вони витягують її з паралельного світу таким способом (зі стелі за допомогою мотузки), який представлений в четвертому сезоні серіалу «Дивні дива».

Холлі («Дивні дива») і Керол Енн («Полтергейст») вступають у контакт із надприродними істотами, а їхні родини не знають про це. Сцена з руками, які лізуть крізь стіну відсилає до «Кошмару на вулиці В’язів» чи «Відеодрому», але може бути й натяком на момент з «Полтергейсту», коли потойбічна рука тягнеться до дитини через телевізор.

До речі персонаж Ненсі Вілер заснований на головній героїні фільму «Кошмар на вулиці В’язів» Ненсі Томпсон. Вони типові американські старшокласниці, обидві зустрічаються з популярним спортсменом, у них є кращий друг, убитий таємничою істотою з потойбіччя, і вони полюють на монстра з метою помсти. Дизайн костюмів Стіва Гаррінґтона був натхненний Гленом Ланцом, хлопцем кіношної Ненсі.

Роберт Інглунд, який зіграв вигаданого серійного вбивцю Фредді Крюгера в серії фільмів жахів «Кошмар на вулиці В’язів», виконав роль Віктора Кріла у «Дивних дивах». Згадавши перше вбивство у четвертому сезоні, можна легко зробити висновок, що воно нам нагадує в першу чергу.

Близькі контакти третього ступеня

Close Encounters of the Third Kind

1977

При розробці персонажа Джойс увагу приділяли її поведінці, яка повинна була відповідати образу Роя Нірі з «Близьких контактів». Глядачі вірять герою, тому що були свідками дивних подій разом з ним, але для свого оточення він виглядає абсолютно божевільно.

До речі, містом подій брати Даффер обрали штат Індіана, саме через любов до культового фільму «Близькі контакти третього ступеня» Стівена Спілберга. Історія кружляє навколо Роя Нірі, який після контакту з позаземною цивілізацією опиняється під владою дивних видінь, і це відбувається не лише з ним. Обрані, напевно в випадковому порядку, люди стають одержимими ідеєю з’їздити до гори, схожої на Вежу Диявола. Вони малюють цю гору, будують її з підручних матеріалів, бачать її уві сні та наяву. Водночас вчені дійсно зафіксували НЛО і готуються до зустрічі з інопланетянами, які напередодні повернули на Землю, нібито загублені колись в Бермудському трикутнику, літаки і сухогруз.

Ще одна відсилка до «Близьких контактів» — сцена в кімнаті Дастіна, коли всі його іграшки починають жити власним життям: мавпа стукає тарілками, роботи і машинки подорожують в черзі. Відповідна сцена була в «Близьких контактах» з маленьким хлопчиком Баррі, до якого завітали інопланетяни.

Темний кристал

The Dark Crystal

1982

«Темний кристал» — унікальний фентезійний фільм, виконаний за технологією лялькової анімації. В «Дивних дивах» постери фільма можна побачити в кімнатах Майка і Еріки.

Дія відбувається на планеті Тра. Юний гелфінг на ім’я Джен — істота, схожа на ельфа, живе в долині містиків. Наставник Джена помирає та розповідає пророцтво, що Джену судилося знайти уламок Кристала істини та подолати зло.

Аніматроніка, використана у фільмі, вважалася новаторською для свого часу, оскільки більшість істот потребували близько чотирьох ляльководів. Основним концепт-художником був фентезійний ілюстратор Брайан Фрауд, відомий своїми характерними казковими сюжетами. Фрауд також співпрацював з режисером Джимом Генсоном (автором телепрограми «Маппет-шоу») для його наступного проекту, фільму 1986 року «Лабіринт» з Девідом Боуі.

Іншопланетянин

E.T. The Extra-Terrestrial

1982

«Іншопланетянин» Стівена Спілберга набув статусу блокбастера, обійшовши «Зоряні війни», і став найкасовішим фільмом десятиліття. Кінострічку полюбляли діти і дорослі, вона закріпила за Спілбергом репутацію найуспішнішого режисера пригодницьких сімейних фільмів.

Іншопланетянин прилетів на землю з мирними намірами — у складі науково-дослідної групи. Фільм починається в каліфорнійському лісі, де інопланетни збирають зразки рослин. Фахівці з NASA помітили наближення літаючої тарілки і подумали, що просто зобов’язані відловити хоча б одного з інопланетних створінь. При появі спецагентів, іншопланетяни тікають у свій космічний корабель, забувши на Землі одного колегу. Земний хлопчик Елліот, а також його брат і сестра, яку грає семирічна Дрю Беррімор, рятують чужорідну істоту.

Сім’я головного героя фільму дуже схожа на сім’ю Байерсів («Дивні дива») – розлучена мати намагається виховувати двох синів. Ще в них є собаки, які відчувають дивні речі. Перша серія серіалу починається з того, що хлопці грають у настільну рольову гру Dungeons & Dragons, подібно до того як грають підлітки на початку фільму «Іншопланетянин». Елліот знаходить прибульця в сараї, у такому ж місці Вілл Байерс зустрічає істоту.

Початково Майка звали Елліотом, тобто роль доброго хлопця, який дав притулок дивному гостю, дісталася йому. Одинадцята під час погоні перевертає бус силою думки, а іншопланетянин змусив велосипеди летіти.

В «Дивних дивах» у одного зі школярів є тематичний ланчбокс з принтом «Іншопланетянина», а у Дастіна — іграшка. Одяг дітей в серіалі відповідає фільму, вони також їздять на велосипедах. Майк прикидається хворим, щоб не йти до школи і залишитись вдома зі знайденою дівчиною. Так саме вчиняє Елліот.

Іншопланетянин полюбляє драже, яким його пригостили земляни, а Одинадцята – вафлі. Обидва хлопці показують гостю іграшки, проводять екскурсію по хаті. Таких моментів дуже багато, тому вам все ж доведеться подивитися кінофільм.

Володар перснів

The Lord of the Rings

1978

На початку Другої Ери Середзем’я ельфійські ковалі скували дев’ять перснів Влади для смертних людей, сім для королів гномів, а також три для ельфійських королів. Я думаю, далі можна не продовжувати. Сюжет «Володаря перснів» знають всі.

Задовго до кінотрилогії Пітера Джексона шанувальники малочисельного якісного фентезі, насамперед Джона Р. Р. Толкіна, могли задовольнятися лише романом «Володар перснів» і його анімаційною екранізацією від Ральфа Бакши. Фільм Бакши став культовим і дуже вплинув на майбутні оскароносні картини про Середзем’я. Пітер Джексон, як великий фанат творів Толкіна та анімації Бакши, спирався на «Володар перснів» 1978 року, робив навмисні відсилки в ході подій і навіть схожості кадрів.

Герої серіалу «Дивні дива» відкриті шанувальники книг «Гобіт, або Туди і звідти» і «Володар перснів». Вони називають місцевий ліс «Лихоліссям», як в романі. Пароль до Замку Байерса – «Радаґаст» — це ім’я одного з магів в легендаріумі Толкіна. Вілл малює тематичні сюжети за участю, ймовірно, Ґандальфа, який стріляє зеленими файєрболами.

Зловісні мерці

The Evil Dead

1981

П’ятеро молодих людей задешево орендували для відпочинку лісову хату. Вони дізнаються, що раніше хатина належала вченому. В таємничому підвалі друзі знаходять стародавню шумерську книгу, кинджал та магнітофон із записом, зробленим колишнім господарем будинку. Ця книга називається Naturom Demonto (Некрономікон), вона написана людською кров’ю та обтягнена людською шкірою. На записі археолог зачитує закляття з книги, що має силу прикликати демонів.

«Зловісні мерці» — один з 74 фільмів, які потрапили під удар кампанії Video Nasty, розгорнутої в 1980-х роках релігійними організаціями та пресою, які критикували прояви насильства і жорстокості на кіноекрані. Фільм став об’єктом серйозних нападок цензури, внаслідок чого в деяких країнах був або заборонений до прокату, або вийшов в сильно урізаній версії. Через проблеми з цензурою фільм не зміг стати комерційним гітом, проте породив два продовження і сформував один з найвідоміших в історії фільмів жахів франчайзів про Еша Вільямса.

У 2013 році вийшов однойменний ремейк фільму, однак через надмірну жорстокість фільм було заборонено показувати в Україні.

На стіні кімнати Джонатана прикріплений постер до першого повнометражного фільму Сема Реймі «Зловісні мерці». Його біологічний батько наказує зняти афішу через недоречність напередодні фейкових похорон брата Вілла. Пізніше виявляється, що брат живий. Через це Вілла дражнили «зомбі-хлопцем».

Галюцинації першої жертви в четвертому сезоні «Дивних див» нагадують події в «Зловісних мерцях».

Залишся зі мною

Stand by me

1986

Фільм Роба Райнера розповідає про чотирьох підлітків, які проводять разом довгі вихідні в пошуках мертвого тіла зниклого хлопця. Драма знята за повістю Стівена Кінга «Тіло».

Одна з серій першого сезону серіалу «Дивні дива» називається «Тіло». Сцени зі стрічки «Залишся зі мною» були надані молодим акторам для виконання, якщо вони хотіли пройти прослуховування для шоу. Крім того, серіал насичений кадрами, які посилаються на фільм, наприклад коли вони ходять уздовж залізничних колій на околиці містечка і міркують вголос.

Муха

The Fly

1986

Девід Кроненберг взяв за основу оповідання Жоржа Ланжелана «Муха» та його першу екранізацію. Все інше він вигадав, кардинально переробивши проблематику та образний ряд. В результаті вийшов сильний і своєрідний філософсько-фантастичний драматичний трилер з яскравими і нетривіальними персонажами.

Вчений Сет Брандл відкриває можливість телепортації, яка дозволяє переносити матерію з одного телеподу в інший шляхом дезінтеграції та з’єднання. Він запрошує у свою лабораторію журналістку Вероніку Квайф, щоб продемонструвати їй свій винахід. Натхнений вдалим результатом телепортації мавпи, він намагається провести експеримент на самому собі. Але в його кабіну випадково потрапляє муха. В результаті телепортації фрагменти мухи з’єднуються з тілом вченого. Незабаром його поведінка починає змінюватися, і Брандл перетворюється на гидку комаху.

Атрибутом, який відразу запам’ятовується глядачам, виступає телепод, зображений на постері. Він причина всіх вдач і невдач вченого.

Телепод з «Мухи» ненароком нагадує камеру сенсорної депривації в установі «Проект Ніна» у «Дивних дивах». Назва нової лабораторії свідчить про зв’язок з Ніною/Нінель Кулагіною, про неї ми трохи розповідали в розділі «Керрі». Перебуваючи в камері, Одинадцята може «телепортуватися» за допомогою думки і спостерігати за людьми.

Бовдури

The Goonies

1985

Хлопці катаються на велосипедах по американському передмістю. Такі сцени зустрічаються майже в кожному фільмі, від «Іншопланетянина» до «Бовдурів». Обидві кінострічки дуже розважальні і символічні, вони точно відображали повсякденне життя звичайних дітей, які начебто опинилися у своїх фантастичних мріях.

«Бовдури» намагаються врятувати своє місто від руйнування. Для цього вони вирішують знайти скарби легендарного пірата XVII століття на ім’я Одноокий Віллі.

Режисерське крісло на цей раз посів Річард Доннер («Омен», «Супермен», «Леді-яструб», «Смертельна зброя»). Взявши до уваги його кінематографічний досвід, можна уявити, чому Доннеру вдалося створити такий легкий і водночас насичений пригодами фільм.

Діти і підлітки з фільму дуже нагадують героїв «Дивних див». Надзвичайна ситуація об’єднала молодше та старше покоління. Діти досліджують систему підземних тунелів, потрапляють у небезпеку, але завдяки силі дружби вони завжди перемагають.

Відомо, що брати Даффер досліджували «Бовдурів» і намагалися надати подібної атмосфери «Дивним дивам». Так, персонаж Майка спочатку був заснований на Майкі Волші, а його ім’я було прямим посиланням. Шон Астін, який виконує роль Боба в «Дивних дивах», грав Майкі в оригіналі.

Гремліни

Gremlins

1984

«Гремліни» — головне досягнення режисера Джо Данте, який зачарував ціле покоління глядачів низкою страшних, смішних та винахідливих фільмів. За сюжетом чоловік помічає в китайському магазинчику дивного звіра. Власник магазину, містер Вінг, каже що це могвай і не бажає продавати дивовижну тварину. Але це робить його онук, поки дідуся не було поруч, а також розповідає про правила догляду: ніколи його не мочити, не годувати після опівночі і не виставляти на сонячне світло. Покупець дає йому ім’я Гізмо і дарує синові, який дуже радий милій істоті. Одного разу хлопець випадково проливає на нього воду, і Гізмо породжує п’ятьох створінь, які перетворюються на справжніх монстрів.

Це один із тих випадків, коли комбінація пригод, жахів та повного хаосу ідеально поєднуються разом. Фільм надихнув творців серіалу на історію про маленьку, схожу на слимака тварину, якій дав притулок Дастін і назвав її Д’Артаньяном/Дартом. З’ясовується, що це істота з Навиворіта.

Таку милу і водночас огидну істоту можна побачити у фільмі «Еволюція», коли знайдений в хаті слимак з добрими очима відкриває пащу і нападає на жінку.

Виріс Д’Артаньянчик у страшенного демопса. До речі, фільм «Куджо» став джерелом для створення демопсів, їх схожість полягає у пристрасті до крові.

Демопсів також нагадує чотирилапа форма Чужого, як результат розвитку ембріона в організмі тварини, в фільмі «Чужий 3».

Щелепи

Jaws

1975

Стівен Спілберг першим, хто здогадався зробити горор про акулу, вбивчу «машину», яка погрожує зіпсувати відпочинок усім, хто полюбляє великі хвилі і золоту засмагу. «Щелепи» — один з найвпливовіших фільмів 1970-х років, це не просто гіт, а феномен. Його навіть звинуватили у різкому скороченні кількості відвідувачів морських курортів.

Історія настільки проста, наскільки й лякаюча. Жителі острова один за одним стають жертвами гігантської білої акули. Прожерлива істота навідується до берега наче в їдальню. Шеф місцевої поліції намагається зупинити цей жах, але кількість загиблих від гострих як лезо зубів акули-людожера лише зростає.

Одного разу брати Даффери зізнались, що «Щелепи» їхній найулюбленіший фільм, тому не дивно, що він сильно вплинув на серіал. Вони також додали, що Демогоргон – це міжвимірна істота, яка має більше спільного з акулою, затягуючої здобич до океану, ніж з Пеннівайзом.

Деякі сцени з шерифом Джимом Гоппером цитують «Щелепи». Почуття гумору, бойові прийоми і фірмовий капелюх Джима Гоппера – це прямі посилання до трилогії про Індіана Джонса (чи автопортрету художника Едварда Гоппера), але його поліцейський автомобіль дуже схожий на машину шерифа, який протистоїть акулі.

Екзорцист

The Exorcist

1973

Фільм жахів режисера Вільяма Фрідкіна, знятий за однойменним романом Вільяма Пітера Блетті. Це один з головних прикладів класичного горору, який до того ж є одним з найрейтинговіших фільмів за всю історію кінематографа. «Екзорцист» був номінований на десять премій «Оскара», але отримав тільки дві з них.

Дочка знаменитої акторки стала поводитися абсолютно неадекватно. Її напади, під час яких тремтить ліжко, стають все частіше. Дівчина починає говорити чоловічим голосом і називає себе дияволом. Лікарі, підозрюючи ураження мозку, роблять різноманітні обстеження, але не виявляють жодних аномалій, і не знаючи як лікувати Ріган, радять матері вдатися до екзорцизму.

У 1970-х деякі глядачі страждали від непритомності або блювання під час перегляду сцен з одержимою Ріган. У пресі повідомлялося про серцеві напади та викидні. У кількох містах робилися спроби повністю заборонити фільм або не давати його відвідувати неповнолітнім.

Одержимість Вілла протягом другого сезону була безперечно натхнена Ріган Макніл. Їхній біль пов’язаний з болем власника, вони ізольовані в холодному кліматі і прив’язані до ліжок. Коли Джойс кричить на лікарів у лабораторії Гокінса, вона дуже схожа на Кріс Макніл, яка кричить на лікарів за те, що вони не змогли допомогти її дочці.

Мисливці на привидів

Ghostbusters

1984

Троє молодих вчених з Нью-Йорка займаються дослідженням паранормальних явищ. Після того, як їх виганяють з інституту, вони починають власний бізнес, за винагороду ловлячи надокучливих, а часом і небезпечних привидів силою науки.

Картина містить величезну кількість гумору і вдало вплетені в сюжет посилання до відомих фільмів жахів та трилерів. Не дивно, що саме ця стрічка зацікавила хлопців у розпалі 1984 року в серіалі «Дивні дива». Майк, Лукас, Дастін і Вілл одягаються як чотири мисливця за привидами на Геловін.

Дастін тримає Д’Артаньяна в своїй саморобній пастці для привидів з фільму. У Вілла і Дастіна є ланчбокси з принтами «Мисливців на привидів».

За збігом обставин, актор Фінн Вулфгард, який грає Майка, отримав роль онука Ігона у продовженні «Мисливці за привидами: з того світу».

Назад у майбутнє

Back to the Future

1985

«Назад у майбутнє» став комерційно найуспішнішим фільмом 1985 року у світовому прокаті і започаткував трилогію. Картина здобула премії «Х’юго», «Сатурн» та «Оскар». Титульна пісня The Power Of Love групи Huey Lewis and the News завдяки стрічці також стала міжнародним гітом. З роками картина набула культового статусу, і стала одним із найкращих представників кінематографу 80-х років.

Фільм було задумано за п’ять років до його виходу. Дивно, але близько 40 студій відмовилися від «Назад у майбутнє». Режисер Роберт Земекіс отримав «зелене світло» на постановку тільки завдяки раптовому успіху своєї картини «Роман з каменем» 1984 року. Майкл Джей Фокс був головним кандидатом на роль Марті, але найбажаніший актор десятиліття не міг зніматися через напружений робочий графік. Тоді на головну роль взяли іншого. Незабаром після початку зйомок Земекіс звільнив цього актора, домігся участі Фокса і перезняв усі сцени з ним, на що пішло близько 4 мільйонів доларів. В результаті фільм окупив усі витрати та перевершив усі очікування.

Гіт про звичайного підлітка Марті Мак-Флая, який випадково потрапляє у 1955 рік, не міг не відобразитись в часовому просторі «Дивних див». Фільм показують у кінотеатрі Гокінса протягом третього сезону, разом із «Чорним казаном», «Великою пригодою Пі-Ві», «Штучкою», «Поверненням у країну Оз», «Дивною наукою», «Деріл» і «Коконом». Робін і Стів згадують фільм в розмові.

День мерців

Day of the Dead

1985

Епідемія зомбі охопила весь світ. Окремі групи військових і вчених розташовуються в бункерах, де проводять дослідження і намагаються знайти вирішення проблеми мерців, що ожили. В одному з таких бункерів розгортається дія фільму.

Це третій горор із основної серії про живих мерців Джорджа Ромеро, йому передують: «Ніч живих мерців» 1968 року та «Світанок мерців» 1978 року. Незважаючи на те, що «День мерців» зібрав у прокаті набагато менше, ніж його попередники, Ромеро заявив, що це його найкращий фільм.

Майк, Лукас, Вілл і Макс пробираються в кінотеатр, щоб подивитися цей фільм. Пісня Breakdown, написана Джоном Гаррісоном для «Дня мерців», звучить під час розмови Стіва та Робін, коли вони перебувають у заручниках у військовій лабораторії під торговим центром.

Нескінченна історія

The NeverEnding Story

1984

Школяр Бастіан Букс полюбляє мріяти. Одного разу, тікаючи від хуліганів, Бастіан забігає до книгарні і краде велику книгу з назвою «Нескінченна історія», залишаючи записку з обіцянкою повернути після прочитання. У книзі йдеться про країну Фантазію, всім жителям якої загрожує Ніщо, яке поглинає країну, лишаючи тільки порожнечу. Звідти хлопець дізнається, що тільки він може врятувати чарівну Фантазію.

«Нескінченна історія» знята за однойменним романом німецького письменника Міхаеля Енде. Фільм став дуже популярним серед дитячої аудиторії, критики писали позитивні відгуки, а Міхаель Енде був майже єдиним хейтером кінострічки. Він заявив, що Фантазія у фільмі вийшла на «рівні нічного клубу» і вимагав припинити виробництво фільму, але судовий процес завершився не на його користь.

В «Дивних дивах» Дастін і Сьюзі співають пісню з фільму дуетом. Виявилося, що Дастін непоганий співак.

Конан-варвар

Conan The Barbarian

1982

Конан — чоловік із войовничого та доблесного племені кімерійців. В дитинстві його плем’я винищив злий чаклун Тулса Дум, а самого Конана віддав у рабство. В неволі Конан виростає та, звільнившись, шукає чаклуна аби помститися йому. На шляху до своєї мети він зустрічає вірних друзів і свою майбутню кохану жінку Валерію.

Фентезійний фільм, знятий за мотивами оповідань американського письменника Роберта Говарда, зробив молодого Арнольда Шварценеггера справжньою зіркою.

Ідея зняти фільм про Конана з’явилася ще у 1970-х роках, але здійснилася лише у 1982 році. Декорації кінострічки, створені Роном Коббом, ґрунтувалися на культурі Темних століть та на фантастичних і сексуальних малюнках Френка Фразетти. Шварценеггер виконав більшу частину трюків самостійно, а два мечі, якими він бився, були виготовлені спеціально для фільму і коштували 10 000 доларів кожен.

В спальні Майка можна побачити постер до фільму «Конан-варвар».

Жах Амітивіля

The Amityville Horror

1979

«Жах Амітівіля» мав великий комерційний успіх, заробивши в США понад 80 мільйонів доларів і ставши одним із найкасовіших незалежних фільмів усіх часів. Його вважають класикою жанру жахів. Фільм був номінований на премію «Оскар» за найкращу музику композитора Лало Шифріна.

Картину знято за мотивами однойменного роману Джея Енсона «Жах Амітівілля», заснованого на реальних подіях, що відбулися в будинку 112 на Оушен-Авеню, в Амітівілі, штат Нью-Йорк. Там 13 листопада 1974 року Рональд Дефео-молодший скоїв вбивство батька, матері, чотирьох братів і сестер. Роман розповідає про родину Латц, яка у грудні 1975 року переїхала до будинку, де сталося вбивство. Там Латці прожили 28 днів, але потім вони втекли, оскільки їх почали переслідувати надприродні сили. Після того, як сім’я Латц залишила будинок, вони познайомилися з Джеєм Енсоном і в подробицях розповіли йому про те, що пережили в Амітівіллі.

У фільмі йдеться про вбивцю, який нібито підкорився наказу «голосів» будинку, в якому відбувалися дивні речі: шепіт, всілякі неприємності, нічні кошмари. З’ясовується, що будинок було збудовано чаклуном, який проводив жертвопринесення. Крім того, у підвалі будинку існує таємнича та моторошна «Червона кімната».

Дружина господаря будинку, якого начебто підмінили, намагається знайти відповіді. За ними вона йде до бібліотеки. Там вона читає старі газетні статті на спеціальному приладі (як в нашому серіалі) про попередні вбивства в будинку.

У 1976 році будинок вивчали Ед та Лоррейн Уоррен, відомі дослідники паранормальних явищ, разом із телевізійною групою «Канал 5» та журналістами. Це сталося за рік до книги Джея Енсона. Вони заявили, що випадок не був містифікацією.

Не варто забувати що на тему Амітівілля існує багато фільмів, один з яких «Проклятий годинник».

ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Космос: персональна подорож

Cosmos: A Personal Voyage

1980

Документальний науково-популярний серіал, в якому астроном і науковець Карл Саган виступив ведучим. Серіал складається із тринадцяти епізодів, присвячених різним науковим темам від походження життя до місця людства у Всесвіті.

Герої «Дивних див» згадують «Космос» в розмові про портали через інші виміри з містером Кларком.

Ельфійська пісня

Elfen lied

2002-2005

На Землі зароджується новий вид розумних істот — діклоніуси. На відміну від людей, вони мають роги, що дають їм можливість використовувати «вектори», дії яких еквівалентні телекінезу. Вони можуть використовуватися діклоніусом як для нападу, так і для захисту. Для вивчення діклоніусів було створено секретну організацію, очолювану Какудзавой, яка знищує виявлених особливих немовлят або забирає їх на досліди. Свою жорстокість організація виправдовує, поширюючи серед співробітників інформацію про те, що ці діти небезпечні і погрожують знищити людство.

Головна героїня Люсі представлена як перший діклоніус, що з’явився на Землі. Вона втекла з лабораторії, але через травму страждає на роздвоєння особистості.

Одинадцята (Джейн) і Люсі дуже схожі, оскільки вони володіють надзвичайною силою. Дівчини тікають з лабораторії, де над ними експериментували, вбивають багатьох людей і розвивають романтичні почуття до хлопця, який ставився до них приязно. Одинадцята також має певну схожість з діклоніусом Наною. Обидві називають вчених, які їх виховали, «татами», і обидві мають число-ім’я («Нана» — це слово, яке означає «сім» на японській мові). Іншим діклоніусам, які перебували у полоні в лабораторії, також були присвоєні номери-імена. Брати Даффери казали, що Одинадцята їм бачиться як де жорстока анімешна Іншопланетянка.

Хі-Мен і володарі всесвіту

He-Man and the Masters of the Universe

1983-1985

«Хі-Мен і володарі всесвіту» — оригінальний мультсеріал студії Filmation, заснований на серії медійних продуктів та іграшок «Володарі всесвіту», створеної американською компанією Mattel, виробником іграшок, що випускає знамениту ляльку Барбі.

Дія суперпопулярного серіалу розгортається на Етернії, планеті магії, міфів і фентезі. Головний герой — принц Адам, син короля Рандора і королеви Марлени, правителів Етернії. Кожного разу, коли Адам тримає Меч Влади вгорі й проголошує «Силою Сірого Черепа!», він наділяється фантастичними здібностями і перетворюється на Хі-Мена, наймогутнішу людину у всесвіті. Разом зі своїми союзниками, Бойовим Котом (який теж трансформується з боязкого домашнього тигра Адама на могутнього чотирилапого бійця), Чарівницею, Тілою, Зброєносця та Орко, Хі-Мен захищає Етернію від злих сил Скелета.

У деяких героїв «Дивних див» є іграшки серії «Володарі всесвіту», наприклад на тумбочці у Лукаса стоїть фігурка Зброєносця. Еріка змушує Хі-Мена цілувати її ляльку Барбі. Коли Одинадцята перемикає канали на телевізорі Майка, вона бачить заставку серіалу «Хі-Мен».

Лицар доріг

Knight Rider

1982-1986

Це науково-фантастичний телесеріал про пригоди колишнього поліцейського і його розумної тачки. Головну роль виконує секс-символ Девід Гассельгофф, який пізніше знявся в «Рятувальниках Малібу». Серіал «Лицар доріг» був дуже популярним, і навіть в даний час має безліч шанувальників у всьому світі.

Серіал оповідає про Майкла Найта, який разом з машиною на ім’я Кітті, наділеною штучним розумом і обладнану за останнім словом техніки, працює на Фонд Закону і Правопорядку, приватну організацію, засновану вмираючим філантропом Вілтоном Найтом і його другом Девоном Майлзом для боротьби зі злочинністю.

Кадри з цього шоу можна побачити в «Дивних дивах» на телевізорі в хаті Теда.

Поліція Маямі

Miami Vice

1984-1990

Один з найпопулярніших серіалів про пригоди двох поліцейських, які працюють у Маямі під прикриттям. У головних ролях знялися Дон Джонсон та Філіпп Майкл Томас.

На відміну від стандартних фільмів про роботу поліції, серіал «Поліція Маямі» у стилістиці спирався насамперед на культуру та музику Нової хвилі 1980-х. Він був визнаний одним із найзначніших телешоу усіх часів.

На геловінській вечірці в «Дивних дивах» можна помітити хлопця в тематичному костюмі.

Приватний детектив Магнум

Magnum, P.I.

1980-1988

Приватний детектив Томас Салліван Магнум проживає в шикарному будинку на узбережжі, відомому як «Гніздо Робіна», на Гаваях, на запрошення його власника Робіна Мастерса, знаменитого, але ніким ніколи не баченого автора кількох десятків романів-бестселерів.

Магнум живе способом життя, про який можна тільки мріяти, він працює тільки тоді, коли він хоче, у нього в майже необмеженому користуванні крутий Ferrari, а також багато інших предметів розкоші Мастерса. Він тримає міні-холодильник із нескінченною кількістю «Старого Дюссельдорфського» пива, носить наручний годинник Rolex, спілкується з красивими жінками, які найчастіше є його клієнтами. Також у Магнума є густі вуса і різноманітні барвисті гавайські сорочки.

В «Дивних дивах» Гоппер дивиться це шоу. Тропічна гавайська сорочка Гоппера протягом третього сезону натхнена головним героєм серіалу. Джойс одного разу називає Гоппера Магнумом.

КОМЕНТАРІ

Всі правильні ходи

All the Right Moves

1983

Фільм показують в місцевому кінотеатрі Гокінса. Стів запрошує Ненсі піти на сеанс через її любов до Тома Круза.

Бембі

Bambi

1942

В першому сезоні Джонатан зізнається Ненсі, що в дитинстві був великим шанувальником кролика Топотуна. В четвертому сезоні на ковзанці Майк порівнює себе з Бебмі на льоду.

Хлопчина-каратист

The Karate Kid

1984

В геловінській серії один з героїв носить тематичний костюм. В іншому епізоді Макс знаходить фото головного актора в журналі і каже, що він сексі.

Божевільний Макс

Mad Max

1979

Однойменний псевдонім героїні Макс був безперечно натхненний фільмом.

Містер Мама

Mr. Mom

1983

Один з трьох фільмів («Сутінкова зона», «Воєнні ігри»), взятих Джонатаном напрокат на вечір кіно на честь Геловіну. Боб обирає «Містер Мама» і фільм вимушена дивитися вся сім’я, хоча Бобу, здається, це справді подобається.

Красуня у рожевому

Pretty in Pink

1986

Закінчення фільму випускним балом надихнуло на аналогічний фінал другого сезону. Зачіска Дастіна натхнена зачіскою Дакі в кінострічці.

Ризикований бізнес

Risky Business

1983

Стів і Ненсі відвідують геловінську вечірку одягнені як Джоел Гудсон і Лана, головна пара з фільму.

Опинись у моїй шкірі

Under the Skin

2014

Картина, очевидно, стала натхненням для візуального відображення розуму Одинадцятої. Підлога Порожнечі покрита шаром чорної води, навколо нічого немає окрім самої дівчини та її цілі.

Звіринець

Animal House

1978

Гість на геловінській вечірці, який п’є пунш в костюмі римлянина, є відсилкою до персонажа Блуто з фільму «Звіринець», роль якого виконує сумнозвісний Джон Белуші.

Китайський квартал

Chinatown

1974

Крім того факту, що це неймовірно крутий фільм з Джеком Ніколсоном у головній ролі, «Китайський квартал» згадує в розмові офіцер поліції Каллахан в «Дивних дивах». Він називає епідемію гниючих гарбузів в Гокінсі «власним китайським кварталом».

Закусочна

Diner

1982

Саме ця стрічка Баррі Левінсона з його тетралогії про Балтімор надихнула творців «Дивних див» запросити у серіал Пола Райзера. Брати Даффер полюбляють цей фільм з дитинства, тому й вирішили повторити сцену з сендвічем між доктором Оуенсом та Гоппером.

Нескінченне літо

The Endless Summer

1966

Класика субкультурного кіно — фільм, який перегорнув уявлення не лише про сам серфінг, а й про те, як цей спорт знімати. Постер до фільму «Нескінченне літо» висить у спальні Макс протягом другого та третього сезонів «Дивних див».

Танець-спалах

Flashdance

1983

На геловінській вечірці можна помітити Керол в костюмі Алекс Оуенс, головної героїні популярного фільму «Танець-спалах». Кожен зможе впізнати цю стрічку по відомій сцені, яку часто парадують в кіно та на телебаченні, коли дівчина під час танцю зі стільцем обливає себе водою. Цей танок у свій час був також відсилкою до рекордсмену премії «Оскар» — фільму «Кабаре» з Лайзою Міннеллі.

Франкенштейн

Frankenstein

1931

Класика жанру горор, яка закріпила образ монстра Франкенштейна таким, яким ми його уявляємо й досі. В «Дивних дивах» фільм дивиться по телевізору Одинадцята.

П’ятниця, 13-те

Friday the 13th

1980-2009

Горор франшиза зосереджена на вигаданому персонажі Джейсоні Вурхізі, який, нібито потонув ще хлопчиком у таборі Кристал-Лейк через недбалість персоналу. Пізніше «прокляте» озеро стає місцем серії масових вбивств. В «Дивних дивах» Вілла лякає старший підліток, одягнений як Джейсон. В тій же серії Макс одягнута в костюм Майкла Маєрса з «Геловіну» Джона Карпентера.

Зоряні війни

Star Wars

1977-1983

На оригінальну трилогію «Зоряні війни» в серіалі стільки посилань, що їх перелік може стати окремою книгою. Якось Майк порівнює Одинадцяту з Йодою. У всіх хлопців багато тематичних фігурок. Дастін намагається змусити Одинадцяту левітувати в повітрі іграшкою «Тисячолітній сокіл». Стів називає франшизу «Зоряні війни» (особливо частину з «плюшевими ведмедиками», тобто «Повернення джедая») своїми улюбленими фільмами.

Парк Юрського періоду

Jurassic Park

1993

Фільм режисера Стівена Спілберга, знятий за мотивами однойменного роману письменника Майкла Крайтона. У фільмі розповідається про острів, на якому був створений парк розваг з живими динозаврами, виведеними за допомогою клонування. Через диверсію одного зі співробітників динозаври вириваються на волю, а технічний персонал і відвідувачі намагаються втекти з острова. В «Дивних дивах» Боб, який прокрався через лабораторію Гокінса, був натхненний доктором Еллі Сеттлер, що втікає від розлючених динозаврів. Момент, коли Майк, Одинадцята і Макс ховаються в супермаркеті, відсилає до знаменитої кухонної сцени з «Парку».

Вогні святого Ельма

St. Elmo’s Fire

1985

Образ Біллі був запозичений з ностальгічної підліткової мелодрами Джоеля Шумахера «Вогні святого Ельма». Йому дісталися зачіска Малет, сережка та ім’я Біллі Хікса. Пізніше своєю поведінкою Біллі буде нагадувати більше головного героя «Сяйва».

Пропащі хлопці

The Lost Boys

1987

Біллі Гарґроув дуже схожий на Майкла Емерсона — головного героя фільму Джоеля Шумахера. Обидва носять сережки, вони хлопці-бунтарі, які переїжджають до нового міста зі своїм молодшим братом/сестрою. Небажання Біллі піддаватися команді Тіньового монстра подібне до небажання Майкла ставати вампіром.

Термінатор

The Terminator

1984

Це історично значущий фантастичний бойовик Джеймса Кемерона. Успіх картини призвів до створення франшизи, що складається з кількох сиквелів, телесеріалу, коміксів, романів та відеоігор. Стрічку можна побачити в кінотеатрі Гокінса. Одинадцята також бачить рекламу «Термінатора» по телевізору.

Червоний світанок

Red Dawn

1984

У розпал Холодної війни в США висаджується радянсько-кубинський десант. Ворог захоплює половину Америки. У Колорадо місцеві підлітки-старшокласники вирішують організувати агресорам відсіч. Об’єднавшись в підпільний гурток «Росомахи» і використовуючи партизанську тактику, малолітні герої влаштовують набіги на комуністів.

У «Дивних дивах» Дастін порівнює російську базу під торговим центром з «Червоним світанком».

Мій маленький поні

My Little Pony: Rescue at Midnight Castle

1982-1987

Поніленд — це містична країна, де живуть чарівні істоти. Маленькі поні живуть мирним життям, наповненим піснями та іграми. Однак не всі істоти Поніленду настільки миролюбні, і поні часто доводиться боротися за виживання з відьмами, тролями, гоблінами. Дастін пояснює Еріці, що вона нерд, тому що сюжети «Маленьких поні» типово фентезійні.

Хлопець з «Кока-коли»

The Coca-Cola Kid

1985

Австралійська комедія з Еріком Робертсом хоч і рекламує суто американський напій, але водночас підкреслює всю сутність цілої епохи. За сюжетом представник компанії «Кока-Кола» приїжджає в Австралію, щоб просувати свій продукт. Там він знаходить старого чоловіка, що виробляє прохолодні напої на фабриці з власної сировини. Хлопець з легкістю зміг би перетягнути старця на свою сторону, але відволікається на його красуню-дочку. Постер цього фільму можна побачити у вітрині магазину «Сімейне відео».

До цих фільмів і серіалів теж є відсилки у «Двних дивах»: «Фріки та ґіки» (1999-2000), «Дослідники» (1985), «Лисички» (1980), «Крістіна» (1983), «Втеча з Нью-Йорка» (1981), «Клуб «Сніданок» (1985), «Термінатор 2: Судний день» (1991), «Туман» (1980), «Будьмо» (1982-1993), «Свідок» (1985), «Безтурботні часи в «Ріджмонт Гай» (1982), «Вовченя» (1985), «Самотній хлопець» (1984), «Воїни» (1979), «Маска» (1985), «На північ через північний захід» (1959), «Вікенд Остермана» (1983), «Полонянки» (2013), «Сілквуд» (1983), «Рембо: перша кров» (1982), «Чарівник країни Оз» (1939), «Флетч» (1985), «Ейрі в Індіані» (1991-1992), «Троє негідників у прихованій фортеці» (1958), «Супер 8» (2011), «Нічні вогні п’ятниці» (2006-2011), «Хрещений батько» (1972), «Іграшка» (1982), «Вихідний день Ферріса Бюллера» (1986), «Клоуни-вбивці з космосу» (1988), «Вільні» (1984), «Дурень» (1979), «Шістнадцять свічок» (1984), «Міцний горішок» (1988), «Поліцейський із Беверлі-Гіллз» (1984), «Це Великий гарбуз, Чарлі Браун» (1966), «Обличчя зі шрамом» (1983), «Маппети» (1979), «Аутсайдери» (1983), «Один у темряві» (1982), «Автомийка» (1976), «Евоки» (1985), «Велика втеча» (1963), «Дівчина з долини» (1983), «Канікули» (1983), «Помінятися місцями» (1983), «48 годин» (1982), «Квартира» (1960), «Приватна школа» (1983), «Діти раю» (1945), «Відриваючись» (1979), «Сімейні узи» (1982-1989), «Вулиця Сезам» (1969-1992), «Смурфики» (1981-1989), «Трансформери» (1985-1987), «Чоловік у червоному черевику» (1985), «Мовчання ягнят» (1991), «Кіт Фелікс» (1919-2010) та ін.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa