В Одесской области экологи зафиксировали масссовую гибель грачей.

Об этом сообщил сотрудник Нацпарка «Тузловские лиманы» Иван Русев.

«За останні два тижні, в різних місцях Українського Причорномор’я, ми виявили неприємну картину.

Сподіваюсь, що всім відома птаха, відома для кожного українця, і це грак, якій асоціюється з весною. Латинська назва, яку дав ще шведський вчений Карл Лінней у 1758 році, Corvus frugilegus, що означає «крук — збирач фруктів». Але нам відомо, що граки не тільки збирають фрукти, але фактично всеїдні. Головним чином харчуються хробаками та личинками комах, яких вони знаходять, копаючись у землі своїм міцним дзьобом. Збирають різни зернятка. Люблять великими зграями слідувати за тракторами, які орють землею. Будувати нові або ремонтувати старі гнізда граки починають наприкінці березня. Після 20 діб висиджування вилуплюються сліпі та голі граченята. Але будуть чи вони зараз? Цією весною від граків Українського Причорномор’я сумна вісточка. Тільки за останні два тижня співробітники Національний природний парк «Тузлівські лимани» знайшли 8 локацій загибелі граків, загальною чисельністю біля 500 птахів. Зробили відбір птахів і передали у ветеринарну лабораторію на паталогоанатомічні, мікологічні, вірусологічні та хіміко-токсикологічні дослідження. Результатів поки немає.
Чому вони загинули?
Ось гіпотези припущення масової загибелі граків:
1. Біологічна зброя ворога з використанням збудника особливо небезпечних інфекцій, переважно арбовірусів. Вважаю зараз малоймовірним такій варіант, але відомо, що граки, як і інші воронові птахи (крук, сіра ворона, сорока, галка та ін.), коли у масі в природі в наявності є переносники збудника – комарі, або іксодові кліщі, то вони можуть активно підтримувати епізоотичні процеси і формувати вогнища збудника та мати епідемічні наслідки.
2. Спільне місце водопою, де є забруднена вода (малоймовірно, тому що водойми в місцях загибелі граків в теперішний час розташовані далеко один від одного).
3. Хімічно небезпечне зерно, яке оброблено для посіву ярових культур, або задля отрути мишоподібних гризунів (високо імовірно) і яким харчувались граки.
Прохання до всіх, хто поруч має такі колонії граків зараз, пройтись, подивиться, якщо є загиблі граки – порахувати і надіслати інформацію до розташованої недалеко від вас ветеринарної клініки і нам надіслати для відома та узагальнення важливої інформації.
Граки, як і інші птахи під час міграції і гніздування, допомагають зараз українцям, як і інші тварини та рослини в боротьбі з орками, дезорієнтуючи їх на місцевості і змушуючи варварів здригатися від кожного шереху, свисту і звуку українських пташиних крил та української землі», — написал он на своей странице в соцсети Фейсбук.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa