Крос-культура: Зелений сойлент

0

Зелений сойлент

Soylent Green

1973

Індустріалізація призвела до перенаселення, забруднення навколишнього середовища і до глобального потепління у 2022 році. Тільки у Нью-Йорку проживає більш ніж 40 мільйонів людей, що мешкають в напівзруйнованих будинках, місто сповнене бездомними та безробітними. Люди, які працюють, зводять кінці з кінцями в зв’язку з гострою нестачею продуктів харчування. Багато хто взагалі не бачив тварин і дерев, та не відчував смак справжньої їжі. Всі перебувають в чистилищі, яке створили самі. Людство виживає завдяки раціонам, виробленим корпорацією «Сойлент». Їхній останній винахід — Зелений сойлент, самий поживний і апетитний, однак більш дефіцитний.

«Зелений сойлент» — це «їжа» для роздумів. Фільм відрізняється від інших науково-фантастичних стрічок пророчим баченням майбутнього, він попереджує щодо численних проблем, з якими дійсно зіткнувся світ у 2022 році. Я вважаю, що «Зелений сойлент» є однією з найбільш пекельних антиутопій, рекомендованих до обов’язкового ознайомлення усім фанам фантастики.

Тільки подивіться на режим, у якому живуть люди, на медичні маски, які вони носять на обличчях. Щоб контролювати маси, потрібно створити ілюзію, що вони усе контролюють. Хоча людство нібито знає цей трюк, але завжди потрапляє у одну й ту саму пастку.

Безумовно, можна назвати помилкою, наприклад, відсутність комп’ютерів або будь-якої передової технології в цьому майбутньому, чи нескінченну моду 70-х. Ні, дякуємо! Але, придивившись уважніше, можна помітити, що мода 70-х у 2022 році дійсно повернулася: взуття, сумки, візерунки на одязі, штани кльош, структура топів. Модні конструктори напередодні подивились цей фільм?

Мета цього кінофільму зосереджена не на точному уявленні можливої жахливої реальності, а насамперед спробі змусити глядача замислитись про навколишній світ. Якщо враховувати те, що насправді зараз відбувається у світі, або в нашій країні, тоді можна ще й поностальгувати про життя до кризи, як то роблять деякі герої «Зеленого сойленту».

Сценарій фільму заснований на книзі Гаррі Гаррісона «Посуньтесь! Посуньтесь!». Ідея з соєвою дієтою може бути глузуванням автора з країни, яка так полюбляє м’ясо. Напевно дехто у кінозалі в 1973 році дійсно пустив сльозу, побачивши шмат яловичини.

За сюжетом багаті люди живуть в розкішних ізольованих районах. Вони грають у відеоігри в стилі Atari, споживають «справжню» їжу, користуються послугами вродливих жінок, яких наймають за можливість митися і їсти. Їх називають просто «меблями».

Водночас бунтуючих на вулицях людей збирають самоскидами і відправляють на переробку. А останню вишеньку на торті вам доведеться «з’їсти» самим. Головне, не їжте той сойлент!

Ми не можемо втекти з планети Земля, тому давайте переглянемо своє ставлення до нашого єдиного дому…

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa