Крос-культура: Кривава королева

0

Кривава королева

Queen of Blood

1966

Подивившись українську стрічку «Мрії назустріч», зняту на Одеській кіностудії, ви побачите, що за основу була взята не тільки сюжетна лінія, а купа кадрів, епізодів, сцен, конструкцій. «Кривава королева» — це просто переінакшена копія українського фільму з іншими акторами і кінцівкою. Фрагменти можна порівнювати нескінченно.

Перші пілотовані польоти у космос викликали бурхливий інтерес громадськості до наукової фантастики та призвели до сплеску фільмів про дослідження космосу у всьому світі. Українські кінокартини не залишились непоміченими у Сполучених штатах Америки, яка була суперницею СРСР у холодній війні та астрокультурі.

Роджеру Корману, здається, дуже сподобався український фільм «Мрії назустріч» (1963), знятий на Одеській кіностудії, який став «сировиною» для створення американської кінопродукції – він був перемонтований студією American International Pictures, що спеціалізується переважно на низькобюджетних фільмах Кормана, з вилученням ряду епізодів і додаванням нових, і в такому вигляді випущений в прокат під назвою «Кривава королева» (1966). В фільмі також використані спецефекти з ще однієї науково-фантастичної української кінострічки «Небо кличе», яка була створена на Київській студії Олександра Довженка.

Одного разу Роджер Корман найняв свого учня Френсіса Форда Копполу, в майбутньому відомого режисера, для адаптації українського фільму «Небо кличе» до кіноринку США. Це якщо гарно прикрасити словами, насправді вони просто перемонтували та переозвучили «Небо кличе» (1959), випустивши його в американський прокат під назвою «Битва за межами Сонця» (1962). Ось такий він – перший український фільм Копполи.

У версії Копполи і Кормана сюжети перероблених картин зберегли загальну структуру, але не мають деяких сцен. Через декілька років Роджер Корман знов взявся за старе перемонтувавши радянську «Планету штормів» (1961) у «Подорож на доісторичну планету» (1965), вкотре забувши згадати про те, чия це продукція, та замінивши імена акторів на вигадані, більш приємні для вух американців. Однак на цей раз Корман вирішив не згадувати своє ім’я у титрах. Що можна сказати, якщо навіть культову «2001: Космічну Одіссею» (1968) Стенлі Кубрик розробляв, спираючись на скетчі та малюнки, створені полтавським художником Юрієм Швецем для українського фільму «Небо кличе». До речі в українському «Небі» вигаданий космічний корабель здійснив вертикальну посадку на плавучу платформу в гавані Ялти, подібно до успішного приземлення SpaceX CRS-8 у 2016 році.

Тільки уявіть, що американська публіка під час космічної гонки, не усвідомлюючи, дивилася застарілі українські кінофільми, з урахуванням того, як швидко змінювався кінематограф. Відверто кажучи, про це й сьогодні знає небагато людей.

Отже в американському науково-фантастичному фільмі «Кривава королева» змішалися українські стрічки «Небо кличе» і «Мрії назустріч», а також ескізи художника-фантаста Юрія Швеца і повість «Серце всесвіту» українського письменника-футуролога Олеся Бердника, за мотивами якої була створена остання кінокартина. Режисер Кертіс Гаррінгтон і продюсер Роджер Корман замінили акторів на Денніса Гоппера («Безтурботний наїзник», «Апокаліпсис сьогодні», «Синій оксамит»), Джона Саксона («Вихід дракона», «Кошмар на вулиці В’язів»), Безіла Ретбоуна («Пригоди Шерлока Холмса» (найвідоміший Шерлок 40-х)) та Джуді Мередіт (не дуже відома, але дуже гарна). Одного разу режисер висловив думку, що «Чужий» Рідлі Скотта схожий на значно покращену, дорогу та складну версію його «Кривавої королеви».

За сюжетом, в 1990 році у Міжнародному інституті космічних технологій астронавт Лаура Джеймс відстежує дивні сигнали, що надходять із космосу. Виявляється, що це послання від інопланетян, які відправляють свого посла на Землю. Невдовзі Лаура отримує відеозапис, який показує, що корабель прибульців розбився на Марсі. На місце аварії вирушає рятувальна експедиція. Виявивши інопланетянку, що вижила, астронавти забирають її на борт, де незабаром знаходять знекровлене тіло одного з членів команди.

Щоночі гіпнотична зелена Королева з іншої планети полює на слабких до її чар чоловіків, але жінка-астронавт не піддалася спокусі і вчинила опір вразливій кровопивці. Вона померла від незначної подряпинки, залишивши на борту небезпечний для всього людства сюрприз.

За словами Кертіса Гаррінгтона, український фільм «Мрії назустріч» розказує про королеву з іншої планети, а він збирався зняти кіно про вампіра у космосі, і тому йому довелося зробити монстра жінкою, щоб відповідати оригінальним кадрам.

Чеська акторка Флоренс Марлі, яка виконала роль Королеви, була особистою подругою Гаррінгтона. Йому довелося боротися з Роджером Корманом, щоб найняти її, оскільки вона була старшою жінкою, ніж уявляв собі продюсер. В результаті трон Королеви дістався таки Флоренс. Денніс Гоппер, який починав свій творчій шлях з «Бунтаря без причини», на той час був частиною маленької команди режисера, тому з легкістю погодився попрацювати.

Фільм було дознято за шість днів, і це з урахуванням деяких технічних збоїв і людського фактору: Роджер Корман найняв замість декораторів компанію хіпі, які постійно були під кайфом, тому в перший день все стояло не на своєму місці і проводити зйомки було неможливо.

Режисер Кертіс Гаррінгтон оцінив, що йому належать всі 90% фільму. Пізніше він трохи виправився, сказавши, що лише 70%. А як ви оцінюєте внесок режисера?

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa