Крос-культура: Ельвіра — володарка темряви

0

Ельвіра — володарка темряви

Elvira: Mistress of the Dark

1988

Ведуча телевізійної програми про фільми жахів Ельвіра втомилася від сексизму поза кадром, вона мріє влаштувати власне шоу в Лас-Вегасі, але для цього їй не вистачає майже всієї суми, а це близько 50 тисяч доларів. Однак доля полюбляє цю жінку і підкидає їй шанс на успіх: Ельвіра дізнається про тітку, яка нещодавно померла та в заповіті згадала рідну племінницю. З фантазіями про незліченні багатства, які гопцюють в її голові, як чорти, Ельвіра їде до маленького містечка, щоб дізнатися, що вона успадкувала лише занедбаний будинок, кулінарну книгу і собаку. Що ще гірше, її машина заглохла, і тепер Ельвіра застрягла в цьому лицемірному консерваторському пеклі.

Головну роль в картині виконує Кассандра Петерсон, знайома глядачам як справжня телеведуча шоу «Ельвіра — володарка темряви». Зі свого амплуа, яке складається з вампірської сукні з низьким декольте, високої зачіски у формі вулика і дуже смішних жартів, акторка не виходила і в цьому повнометражному однойменному фільмі. Її образ та великі… еее, досягнення домінували у 1980-х роках. Шанувальники купляли колекційні картки, комікси, фігурки, косметику, аксесуари і пиво з зображенням Ельвіри, існував навіть тематичний гральний автомат пінбол. Не вистачало тільки кінематографічної адаптації улюбленого персонажа, що вдало виправив режисер Джеймс Сіньйореллі.

«Ельвіра — володарка темряви» 1988 року — це те, що варто побачити своїми очима, ніж читати рецензію. Жартувати як Ельвіра може тільки Ельвіра, тому мій матеріал може перетворитися лише на цитування однострокових вульгарних каламбурів. Однак перш ніж критикувати жарти, потрібно дослідити історію кінокомедії, дивлячись старі комічні фільми, щоб зрозуміти їх зміст і сенс. Релакс, нічого незбагненного в цій картині немає. Головне зрозуміти, що це не фансервіс, а феміністичне кіно про цілеспрямовану жінку, з неповторним стилем і унікальним почуттям гумору. Ельвіра підкреслює свою сексуальність, але ніколи не використовує її для маніпулювання. Вона взагалі не помічає підвищення температури в повітрі, яке вона викликає.

За 96 хвилин фільму «Ельвіра — володарка темряви» ви побачите безліч кумедних сцен, навмисно дешевого монстра, панк-пуделя, цікаву історію походження Ельвіри, поєдинок з могутнім чорнокнижником і грандіозний фінал у Лас-Вегасі. «Ельвіра — володарка темряви» повністю використовує всі переваги повнометражного фільму, від потужного вибуху до кінематографічних відсилок. Приємного перегляду!

Кассандра Петерсон не народилася королевою Геловіна. В дитинстві вона отримала опіки 35% тіла, через шрами її дражнили. У підлітковому віці вона працювала гоу-гоу танцівницею в барі, в 17 років поїхала в Лас-Вегас і стала шоугерл, її вік нікого не засмучував. Після підписання договору Кассандра стала виконувати невеличкі ролі в кіно, іноді топлес. Вона була знайома з більшістю андеграундних коміків, дрег-квінс, музикантів, режисерів і акторів.

Анджелін, Ніна Гаґен і Ельвіра
Ельвіра і Пол Рубенс
Ельвіра і Вінсент Прайс

Нарешті Кассандру Петерсон запросили на телебачення, в зв’язку зі смертю попереднього ведучого. Вона повинна була анонсувати фільми жахів і доповнювати їх кількома коментарями. Її ідею з образом Шерон Тейт з фільму «Бал вампірів» відхилили, тому Кассандра перевтілилася в жінку-вамп Ельвіру. Ельвіра глузує з горорів, але насправді полюбляє їх. Своєю спеціалізацією вона захистила та допомогла зберегти старі фільми жахів, створюючи на них попит, демонструючи їх в своєму шоу.

Перша в історії горор ведуча Майла Нурмі, знаменита своїм «Шоу Вампіри» в 1950-х роках, стверджувала, що Ельвіра скопіювала її ім’я, фрази і стиль. Однак суд став на бік Ельвіри, визнавши її відмінність. Справа в тому, що Вампіра і Ельвіра засновані на Мортіші Аддамс — героїні газетних коміксів, створених карикатуристом Чарлзом Аддамсом в 1933 році для журналу The New Yorker. Вважається, що натхненням для характерного настрою родини Аддамсів послужив покинутий будинок на вулиці В’язів, куди майбутній художник бігав в дитинстві в пошуках привидів. Щось з цією вулицею точно не так.

В результаті Вампіра зробила архетип Мортіши більш моторошним і зловісним, а Ельвіра комічним і грайливим. 

Ельвіра стала справжнім гітом. Її популярність була настільки тривалою, що окрім фільму «Ельвіра — володарка темряви» вона змогла зняти ще одну стрічку у 2001 році під назвою «Примарні пагорби Ельвіри». Це чудовий приклад того, як Петерсон вміє виставити Ельвіру як сексуальний об’єкт і водночас сміятися над її статусом секс-символу. Здатність жартувати над собою робить Ельвіру ще привабливішою.

Кассандра Петерсон також виконувала ролі в кінофільмах, які не пов’язані з Ельвірою. У вигляді байкерши вона з’явилася в фільмі Тіма Бертона «Велика пригода Пі-ві» (1985), за участю Пола Рубенса aka Пі-Ві Германа, з яким вона познайомилась в комедійній трупі The Groundlings. Вона також виконала епізодичні ролі у фільмі про Джеймса Бонда «Діаманти назавжди» (1971) та картині «Рим» (1972) Федеріко Фелліні. В стрічці «Все про зло» (2010) вона зіграла матір, яка радить синові не дивитися фільми жахів. А в 2022 році з’явилася в фільмі Роба Зомбі «Манстри».

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa