Перший хмарочос Одеси: звідки коріння?

0

Другого такого будинку в Одесі немає. Брати і сестри першої 16-поверхівки міста знаходяться у Києві, на лівому березі Дніпра.

Знайомтесь: не дуже вдала, ще й затерта часом висотка на Новосельского, 46а, говорить сайт HappiMisto. Нахабно нависла вона над невеликими будиночками старого міста громадою своїх занедбаних лоджій. Хмарочос добре видно і з Нового ринку, і з Молдаванки, а особливо з вулиці Кінної, перспективу якої він відкриває. 1

Наприкінці 60-х років, розчарувавшись в ідеї суцільної забудови мікрорайонів пласкими «хрущівками», радянські архітектори захворіли іншою хворобою. Де можна (і не можна) вони намагалися поставити «акценти» і «домінанти» у вигляді вертикальних баштоподібних обємів. В Одесі цей процес гальмувався тим, що наш домобудівний комбінат довгий час не міг освоїти виробництво панелей та інших комплектуючих до будинків висотних серій. Це підприємство взагалі і відкрилося, і працювало з великими запізненнями. Перша партія для «хрущівок» 464-ї серії зявилася 1963 року, тобто на кілька років пізніше, ніж у Харкові або Дніпропетровську. Девятиповерхова серія була освоєна у 1971 році, коли в Києві вже будували будинки від 18 поверхів і вище. Самі будинки почали здавати ще за 3 роки до того, причому матеріали завозили в основному з Дніпропетровська.

«Видовжена» модифікація на Ленінградській площі у Києві
«Видовжена» модифікація на Ленінградській площі у Києві

Але ж висотки треба було будувати. Домінанти – це ж красіво. І от, 1976 року на розі вулиць, нині відомих як Новосельського і Кінна, почалося будівництво першого в Одесі 16-поверхового будинку. Оскільки власних матеріалів не виробляли, взяли за основу готову київську серію. Проектували будинок відомий архітектор старої школи Єфим Вайнштейн, Олександр Куклін та інженер Єфим Екстер. Роботи завершилися у 1978 році. До речі, Куклін свого дітища уже не побачив. Хоча напевно мав радість споглядати аналогічні будинки у Києві. Їх багато в районі Ленінградської площі, а також на Русанівці, де пари таких обємів відкривають прохід/проїзд на острів з мостів. Тут вони виглядають доречними і цікавими. Тим паче, що повернуті до спостерігача боковими сторонами з виразним як на радянський масбуд профілями. 3

А от в анфас будинки виглядають кепсько. Власне – і це визнавалося уже у 80-х роках – балкон був найслабкішим місцем радянської житлової архітектури. Одесі з цим пощастило, адже наші 9-12-16-поверхівки у більшості своїй мають дуже акуратне рішення балконних секцій. Тому, мабуть, на одеському фоні висотка на Новосельського і виглядає не найкраще. От для Києва з його довжелезними будинками-кораблями з суцільними смугами як-небудь облаштованих лоджій такий анфас – норма. Масове будівництво 16-поверхівок в Одесі розпочалося з 1981 року. Зараз більше 30 тисяч городян проживають вище 12-го поверха.

Михайло Мейзерський

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa