1 січня 2022 року введено в дію Закон України «Про основи національного спротиву». Цей Закон визначає правові та організаційні засади національного спротиву, основи його підготовки та ведення, завдання і повноваження сил безпеки та сил оборони та інших визначених цим Законом суб’єктів з питань підготовки і ведення національного спротиву.

Що таке територіальна оборона

Територіальна оборона України – система загальнодержавних, військових та спеціальних заходів, що проводяться у мирний час та в особливий період для протидії військовим загрозам, а також надання допомоги у захисті населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій.
У складі Сил територіальної оборони Збройних Сил України будуть 25 бригад (одна бригада на регіон), які об’єднуватимуть понад 150 батальйонів (один батальйон на район).
Постійна чисельність Сил тероборони у мирний час становитиме 10 тисяч військових, в особливий період – понад 130 тисяч (буде сформовано резерв).

Які завдання у територіальної оборони

• вчасно реагувати та вживати заходів щодо оборони та території і захисту його населення до моменту розгортання там військ або сил для ведення бойових дій;
• участь у посиленні охорони та захисту державного кордону;
• участь у захисті населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення військових (бойових) дій;
• участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
• участь у забезпеченні безпечної роботи органів державної влади, місцевого самоврядування та військового управління;
• участь в охороні та обороні важливих об’єктів та комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури;
• забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їхнього перегрупування;
• участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспорту та пішоходів біля або в районах надзвичайних ситуацій або ведення військових (бойових) дій;
• участь у забезпеченні громадської безпеки та порядку в населених пунктах;
• участь у введенні та здійсненні заходів режиму воєнного стану;
• участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора;
• участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та протидію інформаційним операціям агресора.

Центральні та місцеві органи державної влади, місцевого самоврядування та центральні органи виконавчої влади у межах своїх повноважень

• забезпечують виконання цього Закону та інших нормативно-правових актів з питань територіальної оборони України;
• узгоджують з Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил України та забезпечують відповідно до повноважень здійснення заходів щодо підготовки об’єктів інфраструктури, системи зв’язку, транспорту та території до ведення територіальної оборони України у сфері власної відповідальності чи галузі національної економіки;
• на підставі затвердженого Кабінетом Міністрів України Плану запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, відповідно до повноважень, залучаються до підготовки та реалізації заходів територіальної оборони України;
• планують, організовують і контролюють здійснення заходів територіальної оборони України в частині, що їх стосується, під час підготовки та переведення на функціонування в умовах особливого періоду органів управління, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери їх управління, у тому числі тих, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) територіальної оборони України;
• беруть участь у навчаннях (тренуваннях) з територіальної оборони України, забезпечують участь у них підпорядкованих сил та засобів;
• реалізують інші завдання і повноваження, пов’язані з виконанням завдань у сфері територіальної оборони України.

Хто зможе вступити до Сил територіальної оборони

Найголовніше: участь у територіальній обороні – абсолютно добровільна. Особливих вимог до учасників тероборони немає, є лише обмеження за віком – від 18 до 60 років.
Основу добровольчих формувань територіальних громад становитимуть громадяни України, які пройшли службу в:
• Збройних Силах України;
• інших військових формуваннях:
• правоохоронних органах.
Українці, які не проходили військову службу, також можуть увійти до складу формувань територіальних громад після складання присяги добровольця територіальної оборони.
У формування територіальної громади не зарахують громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Як вступити до Сил тероборони

• Звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки з військово-обліковим документом;
• пройти співбесіду з інструктором та представником підрозділу територіальної оборони;
• пройти військово-медичну комісію та зібрати документи (копії паспорта, ідентифікаційного коду, характеристики, довідку про склад сім’ї, довідку про несудимість).
Далі формується особиста справа кандидата у територіальному центрі комплектування, вона спрямовується командиру підрозділу територіальної оборони. Він ухвалює рішення про укладання контракту з кандидатом на військову службу в Силах тероборони.

Чи повинні учасники тероборони проходити військові навчання

Бійці територіальної оборони можуть проходити добровільну підготовку у вихідні дні – періодичність залежить від конкретного підрозділу.
Крім того, щорічно можуть викликати на більш тривалі військові збори на полігон, де бійці проходитимуть заняття з вогневої, військово-медичної, тактичної, інженерної підготовки тощо.
Сили територіальної оборони будуть мати індивідуальну штатну зброю, як звичайні військовослужбовці. Вона зберігатиметься у спеціально обладнаних приміщеннях на території пунктів постійної дислокації. Добровольчі формування при виконанні завдань територіальної оборони мають право застосовувати особисту мисливську зброю.

Які соціальні гарантії є під час служби у теробороні

Основна перевага – служба поряд із домом.
На військових та членів добровольчих формувань територіальних громад поширюються гарантії соціального та правового захисту, передбачені законом «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»:
• всі військові гарантовано отримуватимуть грошове забезпечення відповідно до штатного розкладу;
• забезпечуватимуться безкоштовною медичною допомогою у військово-медичних закладах охорони здоров’я;
• усім військовим зберігатиметься місце роботи, посада та середня зарплата на час зборів та в особливий період.

Командування Сил територіальної оборони Збройних сил України відкрило «гарячу лінію» територіальної оборони, тел: 080 050 70 28.

За телефоном «гарячої лінії» можна отримати відповіді на найпоширеніші запитання:

– як вступити на військову службу за контрактом до підрозділів Сил територіальної оборони;

– як вступити на військову службу за контрактом у резерві до підрозділів Сил територіальної оборони;

– порядок проходження служби та соціальні гарантії військовослужбовців підрозділів Сил територіальної оборони.

Дзвінки на номер телефону «гарячої лінії» здійснюються безкоштовно.

Інформацію підготовлено Відділом мобілізаційної та оборонної роботи Одеської міської ради 

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa