Одеським підприємцям розповіли про антикризові нюанси

0
Вікторія Талпа

Начальник Одеського управління Офісу великих платників податків Вікторія Талпа звернула увагу платників на пільги зі сплати податку на прибуток та визначення об’єкта оподаткування згідно з антикризовим Законом України від 30.03.2020№540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних, гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-2019)» (далі – Закон).

Вікторія Талпа
Вікторія Талпа

Новим Законом запроваджено цілу низку заходів, які покликані мінімізувати негативний вплив кризових явищ в країні, зокрема, і в частині сплати податку на прибуток підприємств та визначення об’єкта оподаткування цим податком.

Згідно з Законом, у 2020 році коригування, встановлені абзацом 1 пп. 140.5.9 ПКУ, не застосовуються щодо сум коштів або вартості лікарських засобів, медичних виробів,медичного обладнання, засобів особистої гігієни, продуктів харчування,товарів (див. п. 511), які добровільно перераховані громадським об’єднанням, благодійним організаціям, центральному органу виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері охорони здоров’я тощо.

Тобто, при визначенні оподатковуваного прибутку компанії-благодійники всю суму допомоги для боротьби з «корона вірусом» у грошовій або натуральній формі можуть віднести до витрат, якщо така допомога надається благодійним або громадським організаціям, державним та місцевим органам охорони здоров’я, державним чи комунальним закладам охорони здоров’я. Це стосується насамперед юридичної особи, річний дохід якої становить менше 20 000 000 гривень.

Якщо ж благодійну допомогу надає юридична особа з річним доходом, що перевищує 20 000 000 гривень, то така юридична особа зобов’язана застосувати «податкові різниці», які дозволяють відносити на витрати тільки суму пожертви, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Також Законом, тимчасово, при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств за податкові (звітні) періоди 2020 року для закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, особи, уповноваженої на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, що є платниками податку на прибуток, фінансовий результат до оподаткування:

  • зменшується на суму доходів, визнаних за правилами бухгалтерського обліку, в наслідок отримання ними коштів або товарів (лікарських засобів, медичних виробів, медичного обладнання тощо), за переліком визначеним КМУ, добровільно переданих юридичними, фізичними особами протягом дії карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОVID — 19).

При визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств для закладів охорони здоров’я державної чи комунальної власності, особи, уповноваженої на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, що є платниками податку на прибуток, фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму витрат, визнаних за правилами бухгалтерського обліку, внаслідок використання ними коштів або товарів, зазначених в цьому пункті (512 підрозділ 4 розділу XX ПКУ).

Тимчасово, протягом дії карантину, особа, уповноважена на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, має право безоплатно постачати (передавати) належні їй товари (лікарські засоби, медичні вироби, медичне обладнання тощо), необхідні для боротьби з хворобою СОVID -19, перелік яких визначено КМУ, закладам охорони здоров’я державної чи комунальної власності, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

При цьому при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств за податкові (звітні) періоди 2020 року для закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності, що є платниками податку на прибуток, фінансовий результат до оподаткування:

  • зменшується на суму доходів, визнаних за правилами бухгалтерського обліку, внаслідок отримання ними товарів, зазначених в абзаці першому цього пункту.

При визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств для закладів охорони здоров’я державної чи комунальної власності, що є платниками податку на прибуток, фінансовий результат до оподаткування:

  • збільшується на суму витрат, визнаних за правилами бухгалтерського обліку, внаслідок використання ними товарів, зазначених в абзаці першому цього пункту (513Підрозділ 4 розділу XX ПКУ).

Отже, від податку на прибуток може звільнятися допомога для боротьби з «коронавірусом» в грошовій чи натуральній формі, отримувачами якої є державні, комунальні заклади охорони здоров’я, а також особа, яка здійснює закупівлю у сфері охорони здоров’я.

Наприкінці зазначимо, що подібні антикризові заходи на законодавчому рівні є надзвичайно важливими, адже вони надають платникам податків додаткових соціальних та економічних гарантій, а бізнесові — більше можливостей для подолання кризи.

Докладно ознайомитись із Законом від 30.03.2020№540-ІХ можна за посиланням https://zakon.rada.sov.ua/laws/show/540-20

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa