На Одещині відродили старовинне народне свято

0

В Болградській громаді на Одещині відзначали старовинне свято «Бабінден».

Про це повідомляє «Бессарабія INFORM».

Старовинному народному болгарському святу «Бабінден» вже багато-багато років, але воно досі живе в деяких районах Бессарабії, хоча трансформувалося більше у формат дівич-вечорів. Але працівники Обласного центру болгарської культури в місті Болград декілька років тому не тільки відродили це свято, а й намагаються зберегти автентичність цієї цікавої традиції.

«Кожного року 21 січня наші працівники проводять обрядове обливання «баб-повитух”, у ролі яких виступають акушерки або гінекологи, що мешкають в Болградському районі. Адже повитух вже не залишилось. Таким чином ми віддаємо шану жінкам, завдяки яким ми приходимо у цей світ. А саме – літнім жінкам, які є «повитухами» породіль», – розповіла директорка Обласного центру болгарської культури в м. Болград Галина Іванова, яка й сама бере участь в обряді.

В цьому році вона разом із колегами провела його в домівці Тамари Добрєвої, жительки міста Болград, яка багато років працювала у Болградському пологовому будинку та дала життя сотням маленьких громадян нашої країни. За всю свою трудову діяльність вона опікувалася породіллями та дбала про порятунок матерів та новонароджених.

Обряд починається з того, що співробітники Центру у болгарських національних костюмах відтворюють звичай раннього набору свіжої води з крана. У казан з водою кладуть стеблинку базиліка, беруть формочку з милом, новий рушник і подарунки та прямують до хати «баби-повитухи», щоб «її поливати».

Ритуальне поливання баби-повитухи, головної фігури свята, відбувалося під плодовим деревом у саду. Кожна жінка передає їй мило, наливає їй води, щоб вмитися, і дарує їй рушник, який вона принесла.

В свою чергу, «повитуха» прикрашає наречену пучком герані, а коли молоді її поливають, розкидає краплини води вгору з побажаннями багатого народження.

Додамо, що подібне витворення Бабіного дня також пройшли й в деяких інших селах Болградської громади. Разом із тим, відбувалося святкування цього дня й в сучасному форматі. Тобто жінки невеликими компаніями святкували “Бабінден” в закладах громадського харчування або дома. Особливість такого святкування полягає в тому, що в ньому не беруть участь чоловіки.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa