Відключення газу європейським країнам відправило російську газову промисловість у штопор.

Зупинивши майже всі газопроводи, що ведуть до Європи і залишивши лише невелике прокачування українським маршрутом, «Газпром» змушений глушити виробництво на родовищах-гігантах зі швидкістю, якої статистика не бачила жодного разу за 33 роки сучасної історії компанії.

У квітні «Газпром» скоротив видобуток на 10% (до 40,4 млрд. кубометрів на місяць), у травні — на 14% (до 36 млрд. кубометрів на місяць), у червні — вже на 30% (до 27 млрд. кубометрів), випливає зі статистики підприємства.

За підсумками першої половини липня спад виробництва прискорився до безпрецедентних 37%: «Газпром» видобув 11,3 млрд. кубометрів проти 18 млрд. за той же період 2021 року. Нагромадженим підсумком за другий квартал «Газпром» втратив 20% видобутку, чого не було жодного разу з моменту створення компанії у 1989 році.

Експорт «Газпрому» руйнується ще швидше: від газу відключено 10 європейських країн, які відмовилися від схеми оплати з конвертацією в рублі через Газпромбанк. А ті, що погодилися, включаючи Німеччину, Італію та Австрію, отримують обсяги вдвічі нижчі за звичайні.

У червні «Газпром» продав до країн далекого зарубіжжя лише 7,9 млрд кубометрів — на 49% менше, ніж того ж місяця 2021 року. На середину липня спад прискорився до 60% (3 млрд кубів за першу половину місяця).

У перерахунку на річний обсяг – 72 млрд кубометрів – експорт російського газу впав до рівнів першої половини 1980-х. Власний видобуток «Газпрому» може виявитися мінімальним в історії, якщо компанія залишить його на поточному рівні до кінця року — 374 млрд. кубометрів.

Минулого року «Газпром» видобував 514,8 млрд. кубометрів, а загальний видобуток газу в Росії досяг 791 млрд. кубометрів за рахунок незалежних постачальників.

Ситуація критична не лише для європейських країн, частина яких залежить від російських поставок, але для «Газпрому», який іде на самогубство як експортер газу, зазначає Михайло Крутіхін, партнер RusEnergy.

Реальних альтернатив у нього на інших ринках, крім європейського, немає, наголошує Крутіхін: до Китаю зараз поставляється близько 15 млрд кубометрів газу на рік, а це одна десята від обсягу, що йшов до Європи.

Джерело

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa