Інспектори Спільного координаційного центру у складі представників України, ООН, Туреччини та Росії оглядають перше судно з українським зерном, яке 1 серпня вийшло із частково розблокованого Одеського порту.

Про це повідомили у Міноборони Туреччини.

«Спільна інспекційна група прибула на навантажене кукурудзою суховантажне судно Razoni, яке стояло на якорі біля чорноморського входу в Босфор, на борту розпочалася інспекційна діяльність», — зазначається у повідомленні.

Після проходження інспекції корабель під прапором Sierra Leone, на борту якого знаходиться 26 тонн української кукурудзи, вирушить до порту Тріполі у Лівані.

Зупинка на огляд у територіальних водах Туреччини передбачається «зерновою угодою», укладеною між Україною, ООН, Туреччиною та Росією у липні у Стамбулі.

Як заявили в Мінінфраструктурі України, жодних інших перевірок іноземними державами кораблі, які виходять у рамках угоди, проходити не повинні.

«Щодо будь-яких перевірок в українських портах чи територіальних водах, то тут наша позиція незмінна – такий контроль залишається виключно за нами. Жодних інспекційних груп, жодних оглядів третіми сторонами», — прокоментував Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

Нагадаємо, після початку активних бойових дій Росії проти України в українських чорноморських портах виявилися заблокованими 18 іноземних кораблів, які мали вивозити сільгосппродукцію до країн світу.

Можливості вивезення цієї продукції наземним шляхом чи через дунайські порти України не покривають світового попиту на українське зерно. У зв’язку з цим у світі почала назрівати продовольча криза.

Проблему часткового розблокування чорноморських портів України вдалося зрушити з мертвої точки, уклавши «зернову угоду» під егідою ООН та створивши Спільний координаційний центр.

Razoni – перове судно, яке тестує угоди з ООН та Туреччиною «зерновий коридор». Інші 17 очікують відправки з портів України найближчим часом.

Водночас Україна очікує на прийом нових заявок на суднозаходи в українські порти за сільськогосподарською продукцією. Також «зернова угода» передбачає перевезення супутніх сільському господарству товарів, у тому числі й добрив.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa