З травня Господарський суд Одеської області задовольнив позов мешканця ЖК «Пʼєр» та скасував рішення зборів ОСББ, паралельно припинивши діяльність самого обʼєднання. Новостворене ОСББ  планувало відмовитись від послуг керуючої компанії, що обслуговувала даний ЖК і таким хитрим шляхом звільнитись від сплати боргів за надані раніше послуги.

Чим цікаве це рішення та чому воно важливе в контексті стосунків мешканців будинків та керуючих компаній в цілому?

Обслуговування новобудов — це сталий бізнес, який не втрачає позицій навіть зараз. Незважаючи на те, що за період  повномасштабної війни багато хто виїхав зі своїх осель, потреба в обслуговуванні комунікацій та прибудинкових територій залишилась. Відповідно, залишився й бізнес-сегмент.

Проте мало хто замислюється над тим, що стоїть за цим обслуговуванням. Окрім робочих рук, керуюча компанія повинна мати парк сучасної техніки, досвідчених фахівців, бути в постійній комунікації з жителями, вибудовувати адекватну систему тарифів і багато інших моментів, які на практиці виявляються менш привабливими, ніж очікування прибутку.

Тим не менш, сучасні ЖК стають ласим шматком для різних підприємців, які вступають у не завжди чесну боротьбу за право обслуговувати ту чи іншу новобудову. ЖК «Пʼєр» мав усі шанси стати однією  з таких новобудов.

ЖК «Пʼєр». Фото: соцмережі

В листопаді 2022 року цей будинок потрапив в усі заголовки одеських новин — через сутичку за участю мешканців, охоронної фірми і, власне, ініціаторів конфлікту — зокрема, юриста Валентина Борогана. Останній запропонували жителям створити ОСББ, аби…вийти з-під управління керуючої компанії, яка обслуговувала цей будинок відпочатку його створення (КК «Коін» — прим.ред.). Зважаючи на те, що мешканці ЖК в переважній більшості були проти, частина все ж таки обʼєдналася в ОСББ, яке оперативно провело загальні збори.

Фактично це — рейдерський захват будинку. Саме так зрозуміли спроби Борогана і Ко інші мешканці будинку. За словами людей, «Коін» забезпечує управління будинком ще з початку його введення в експлуатацію. По сьогоднішній день, незважаючи на повномасштабну війну, послуги надаються безперервно — навіть враховуючи те, що борг деяких мешканців сягнув більше ніж 1 мільйон гривень! Нові ж «захисники прав» мешканців, на думку самих мешканців,  відверто переслідують власні комерційні інтереси.

Так, за допомогою того ж юриста Борогана група боржників намагалась створити перед сусідами (а пізніше — і перед усіма одеситами) ілюзію законності своїх дій. Створення обʼєднання співвласників, демонстративна боротьба з керуючою компанією, спроби показати її в максимально негативному ключі та інші методи, покликані досягти єдиної мети — не оплачувати спожиті раніше послуги.

З позовом до суду звернувся Олександр, житель  ЖК «Пʼєр» — аби визнати недійсним рішення зборів ОСББ, а також припинити діяльність даного обʼєднання. Ці вимоги суд задовольнив в повному обсязі.

Фото: скріншот рішення суду

Фактично, судом було встановлено, ким і як було розв’язано війну проти керуючої компанії, а також визначено, що під час реєстрації ОСББ було порушено низку норм законодавства.

 Загалом такі процеси — не рідкість для одеських судів. Важлива й однозначно позитивна тенденція, що суд вивчає житлові правовідносини та встає на бік пересічного мешканця. Проте у випадку ЖК  «Пʼєр» все було досить очевидно: явна спроба рейдерства, підробка підписів та документів, «кишенькові реєстратори» відверто незаконні дії «революціонерів». В чималій кількості випадків відстояти справедливість в таких питаннях  — це тривалий та кропіткий процес. Який дуже часто — і зовсім не випадково — затягують деякі судді.

Але останні роки демонструють якісні зміни в цьому напрямку і мотивують інших людей, які опинилися в схожих обставинах, також звертатися до суду та ефективно захищати свої законні права.

За словами позивача Олександра, такі рішення повертають йому віру в правосуддя і те, що Феміда стає на бік звичайних жителів.

«Дуже важливе рішення для нашого будинку. Радий, що ми все вирішили в законному порядку, що Господарський суд не залишив жодних шансів провернути брудну схему стосовно нашого ЖК, адже це мало б дуже погані наслідки», — каже Олександр.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa