В одеситів є всі шанси потрапити до фіналу престижної театральної премії ГРА

0

Експертна рада Другого всеукраїнського театрального фестивалю-премії ГРА відвідала Одесу. Театрознавці переглянули вистави, що увійшли до лонг-листа фестивалю і продовжують боротьбу за український театральний Оскар. А саме: дві вистави («Одруження» та «Вона його любила») Одеського академічного українського музично-драматичного театру ім. В. Василька (вони борються за перемогу у номінації за «За найкращу драматичну виставу»), виставу «Орфей і Еврідіка» Одеського національного академічного театру опери та балету (номінація — «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу») та постановку «Баби Бабеля» Одеського академічного обласного театру ляльок(номінація — «За найкращу пошуково-експериментальну виставу»).

gra

Усього цьогоріч на адресу Національної спілки театральних діячів України —  засновника і організатора проекту – надійшло 83 заявки від різних за форматом роботи і формою власності театральних колективів країни. З них експерти відібрали 30 кращих, які і продовжують боротися за український театральний Оскар у 6 загальних та 6 індивідуальних номінаціях.

Одещина стала останнім регіоном, після відвідин якого експерти готові сформувати шорт-лист з 12 вистав. Імена щасливчиків будуть оприлюднені в Києві 5 липня. І, можливо, театральні колективиз Одеси будуть серед них.

Любов Морозова
Любов Морозова

Любов Морозова музикознавець, музичний критик, член експертної ради фестивалю-преміїподілилася враженнями від творчо-робочої поїздки до Одеси: «Чотири дуже різні вистави, але переглянуті майже як міні-фестиваль протягом чотирьох вечорів в Одесі, дозволили виявити спільні риси, характерні для цьогорічних одеських півфіналістів.

По-перше, це відкритість до нових колаборацій. Чотири вистави з чотирьох залучили до постановочного складу митців з інших міст та навіть країн (так, у «Бабах Бабеля» Одеського театру ляльок режисер та постановник – із Мінська, а композитор – з Бельгії). З них найрезультативніша співпраця колективів з київським хореографом Олексієм Скляренком, який долучився до постановки «Орфея і Еврідіки» в Одеському театрі опери і балету; а також зі СтасомЖирковим, який надихнув акторів Одеського музично-драматичного театру імені Василька зіграти на межі своїх можливостей.

По-друге, усі чотири вистави дуже пластичні, настільки, що подекуди хореографія навіть витісняє всі інші складові. Так, «Орфей и Еврідіка» настільки посилила свою балетну складову, що виглядає повноцінним балетом-оперою, а вистава «Одруження» завдяки поетичній пластиці претендує на жанр хореографічної вистави.

По-третє, підсумовуючи все сказане, одеському театру в цілому є чим пишатися: чотири такі потужні вистави у лонг-листі – це показник активності театрального життя міста і небайдужості керівників театрів, що прагнуть постійного творчого росту колективів і не бояться сміливих експериментів».

Фінал фестивалю-премії ГРА проходитиме у листопаді в Києві. Глядачі теж зможуть долучитися до фестивального руху і переглянути вистави-фіналісти на різних театральних майданчиках столиці. Заключний акорд – оголошення переможців міжнародним журі. Найкращих гравців у ГРІ за театральний Оскар буде нагороджено Дипломом лауреата та грошовою винагородою на реалізацію нового творчого проекту.