Проблема сьогодення: незаконна міграція…

0

Тема этой статьи очень заинтересовала нашу редакцию. Однако герой этого интервью – госслужащий, а, следовательно, – говорит на государственном языке. Поэтому и на ВОЛНОРЕЗЕ впервые материал українською мовою…

Як у країнах Європейського союзу, так і у країнах-учасниках Співдружності Незалежних Держав актуальною залишається одна із загроз безпеки – незаконна міграція з різних регіонів Світу.

За різними оцінками чисельність незаконних мігрантів на територіях СНД складає від 4 до 10 млн. чол. Погодьтеся, це дійсно велика цифра… Така кількість незаконних мігрантів і осіб з невизначеним правовим статусом не може не впливати на формування криміногенної обстановки.

Нажаль, Україна не є виключенням. «Зручне» географічне розташування у центрі Європи, спільні кордони з державами, які межують з країнами Західної Європи – все це приваблює нелегальних мігрантів.

Південь країни, зокрема – Одеса, вже давно вважається не тільки Південною Пальмірою, але й морськими воротами України… А що і як потрапляє через ці ворота? Про це ми і поцікавились у прикордонників, які в межах своєї компетенції протидіють незаконній міграції.

Отже, про стан протидії незаконній міграції на ділянці відповідальності наш кореспондент поцікавився у начальника Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України генерал-лейтенанта Віктора Мишаковського.

— Вікторе Юрійовичу, передусім розкажіть, будь ласка, про тенденції незаконних міграційних процесів в Одеському регіоні.

Загалом, аналіз процесів, які відбуваються в сфері незаконної міграції, свідчить про їх ускладнення в Південному регіоні. Нажаль, на окремих напрямках ми вбачаємо навіть деяку активізацію. На даний час ділянка Південного регіонального управління продовжує розглядатись організованими злочинними групами, як транзитна територія та місцевість для тимчасового перебування груп нелегальних мігрантів. А згодом, їх подальше переправлення до країн Західної Європи. Як правило, вже через Західний кордон України. Причому нелегальна міграція набуває все нових, більш організованих форм. За останні роки, при незначному зниженні активності протиправної діяльності, удосконалюються схеми та способи її здійснення.

Зараз на слуху у всіх Сирійська криза, ситуація в Афганістані…  

— Саме так. У сьогоденні основними країнами, так би мовити, постачальниками незаконних мігрантів є Сирія, Афганістан та Сомалі. Як ви зазначили, на території цих держав тривають військові конфлікти. Але для нашого регіону залишаються проблематикою й спроби незаконного переправлення громадян Республіки Молдова.

Загалом організатори таких каналів міграції використовують Одесу та регіон, як транзитну територію. Причому зазначу, що на території області мешкають численні діаспори громадян Середньої, Південно-Східної Азії та Африки, представники яких нерідко є організаторами чи пособниками протиправних дій.

Після прибуття на територію України частина іноземців активно використовує різноманітні схеми для легалізації. Зокрема, через звернення до органів міграційної служби з клопотанням про набуття статусу біженця. Схем багато… Тут і встановлення формальної опіки над громадянами України, і використання фіктивних актів реєстрації громадського стану… Державними органами  здійснюються відповідні заходи щодо встановлення особистості особи, яка шукає притулок та причин, які її примусили залишити країну постійного проживання. Згодом мігрант або отримує статус біженця, або буде депортований.

Також існує проблема щодо прибуття іноземців по студентським візам для навчання у вищих навчальних закладах Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. На практиці знаємо, що певна кількість з них від початку й не збираються вчитися. Такі згодом зникають і намагаються, так би мовити, розчинитися на теренах країни.

— І часто їм, цим псевдо біженцям та студентам вдається згодом потайки знаходитися в Україні, навіть не зважаючи на те, що їх реєструють…

За інформацією, яка була отримана від УМВС в Одеській області, стало відомо, що адреси, які зазначаються в зверненнях Одеського обласного відділу міграції для реєстрації іноземців не є дійсними. В ході їх відпрацювання дільничними інспекторами та опитування осіб, які там проживали виявляється, що зазначені іноземці  за вказаними адресами не проживають і ніколи не проживали…

— …Проте чимала кількість вихідців з вищеназваних країн згодом можна побачити на ринках…

— …Що є дійсно чималою проблемою. Найбільш притаманне це вихідцям з Афганістану.  Аналіз даних показує, що в подальшому кількість бажаючих громадян цієї країни легалізуватись на території України і саме в Одеській області не зменшиться. Це пов`язано з великим економічним потенціалом і відповідною наявністю афганців, які вже отримали українське громадянство.

Загалом,  переправлення на територію України громадян Афганістану носить організований характер. Як нами з’ясовано, ще перебуваючи в Афганістані вони обговорюють всі організаційні питання з земляками, які вже легалізувалися в Україні. На це вказує і те, як впевнено почуваються вони після прибуття до місця призначення, чітка лінія поведінки опитаних. Таким чином, можна зробити висновок, що на каналі незаконного переправлення та легалізації на території України громадян Афганістану діє міжнародне злочинне угруповання з широкими і стійкими зв’язками в Афганістані, Пакистані, РФ та Україні.

Ну а недосконалість законодавства, яка не передбачає кримінальної відповідальності суб`єктів підприємницької діяльності, що незаконно працевлаштовують іноземців на території України, дозволяє роботодавцям надавати робочі місця нелегальним мігрантам.

Однією з причин зацікавленості зазначених вище суб’єктів підприємницької діяльності є те, що надані ними послуги з легалізації на території України заявників, останні згодом відпрацьовують на ринках за відповідними умовами.

— Тоді виникає питання: як саме прикордонники Півдня протидіють незаконній міграції?

Звичайно ж повністю розповісти про те, як саме організована протидія, я не маю права. Оскільки тим самим  інформативно «озброю» й тих, хто намагається налагоджувати канали переправлень незаконних мігрантів. Проте запевняю, що робота з підвищення ефективної протидії даному напрямку нами ведеться та постійно вдосконалюється. Звичайно, з урахуванням змін в тактиці дій її організаторів. Вони вивчають нас, ми ж, у свою чергу – їх…

Нами організовано та здійснюється постійний моніторинг міграційних процесів, що відбуваються в межах ділянки регіонального управління. Головним акцентом в цій роботі визначено протидію спробам налагодження каналів незаконної міграції громадян Північно-східної Азії (Афганістану, Сирії), африканського континенту (Сомалі, Еритрея та ін.). До повної ліквідації діяльності існуючих злочинних груп.

Позитивний вплив має робота з керівництвом вишів стосовно всебічного вивчення та перевірки іноземців, що прибувають на навчання.  Зокрема в частині своєчасного виявлення «псевдо студентів», які не мають навіть базового шкільного рівня освіти.

У фільтраційно-перевірочній роботі основну увагу зосереджуємо на проведенні заходів з категорією іноземців з країн міграційного ризику. Окрім цього, прагнемо отримувати від порушників максимальну, вичерпну інформацію, яка стосується не тільки факту порушення кордону, а й виявлення всіх обставин правопорушення та причетних до цього осіб.

— Як налагоджена співпраця в даному аспекті з іншими правоохоронними органами?

Пам’ятаєте  вислів: «Захист кордону – справа всенародна!» А інакше і бути не може!  Нами регулярно проводяться наради, робочі зустрічі з представниками взаємодіючих правоохоронних органів (СБУ, МВС, ДМСУ) та органів виконавчої влади. На них ми обмінюємося інформацією щодо існуючих загроз у сфері незаконної міграції, визначаємо основні напрямки та практичні заходи з протидії міграційним процесам в межах ділянки регіонального управління.

Як приклад у Вінниці, спільно з співробітниками ВБОЗ затримано громадянина України, сомалійця за походженням, за підозрою в отриманні обманним шляхом 10,5 тис. доларів США від 5 громадян Камеруну, за обіцянку сприяння в їх незаконному переправленні до країн Західної Європи.

На протидію сомалійському каналу у Вінницькому регіоні, відносно громадян Кенії та Сомалі розпочато досудове розслідування за фактом організації та здійснення незаконного переправлення осіб через держкордон на західній ділянці.

Крім того, ми проводили заходи, щодо встановлення місць перебування груп незаконних мігрантів в Одесі та Вінниці. Вивчали маршрути їх слідування та переправлення. В результаті, знов таки у Вінниці, було виявлено 6 квартир, в яких проживало з порушенням законодавства 25 іноземців, вихідців з країн Африки. За нашою ініціативою Міграційною службою були позбавлені статусу біженця 18 осіб.

— Вікторе Юрійовичу, зрозуміло, що при такому змістовному ставленні до проблеми, напевне є й результати роботи. Було б несправедливим не поділитися ними з читачами.

Говорячи про результати, передусім хочу сказати, що за сухими цифрами завжди стоять люди. І я, користуючись нагодою, хочу за це їм щиро подякувати та побажати наснаги й в подальшому.

Щодо результатів… Ви знаєте, прикладів і результатів багато.

Вже цього року за нашими материалами слідчими органами Служби безпеки України розпочато 13 досудових розслідувань. Вироками судів засуджено 17 осіб, з них 14 – до реальних термінів позбавлення волі.

Окрім цього припинено 43 спроби незаконного перетину кордону, (з них – 27 випадків групового порушення), 103 особи притягнуто до адміністративної відповідальності

Так, нам є про що казати, чим похвалитися. Як приклад – ліквідація кількох каналів нелегальної міграції. Це стосується зокрема громадян  Афганістану, Сирії, Сомалі. Було припинено спроби незаконного переправлення громадян Афганістану на ділянці Луганського загону та громадянки Сирії на ділянці Мукачівського загону. Хоча обидва ці загони структурно входять до інших регіональних управлінь, але виявляли протиправних елементів зокрема ми. Оскільки для формування груп та тимчасового перебування іноземців ними було обрано саме Одесу.

Можна згадати ліквідацію каналу та затримання організаторів незаконного переправлення громадян Афганістану транзитом до країн ЄС на ділянці Котовського прикордонного загону… До речі, цей канал було ліквідовано ще на стадії підготовчого етапу.

Більш того, у сьогоденні вже організовано взаємодію з правоохоронними органами як України, так і зарубіжних країн.

Так, на підставі нашого інформування прикордонної поліції Молдови, слідчими органами суміжної сторони ведеться кримінальне провадження з кваліфікацією «Організація незаконної міграції» відносно 2-х громадян Молдови.

Загалом, прикладів чимало. Ми не стоїмо на місці і не заплющуємо очі на проблематику незаконної міграції. Ми чітко розуміємо, що недооцінка масштабів даних міграційних процесів, призводитиме до негативних демографічних та соціальних наслідків в майбутньому, зниження престижу держави на міжнародній арені та прямих економічних втрат. Тому, проведення активних заходів з протидії міжнародній злочинності у сфері незаконної міграції є пріоритетним напрямком в діяльності Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Разом з тим, ми розуміємо, що протидія протиправній діяльності – справа напружена, кропітка та послідовна. А коли це стосується незаконної міграції, потрібна виваженість у прийнятті рішень. Адже маємо справу передусім з людьми. Не можна ставитися упереджено до кожного громадянина, хто приїхав до нас з країн потенційного ризику… В цьому і полягає професійність прикордонника: зуміти розгледіти, зрозуміти і відокремити туриста, від незаконного мігранта; людину, якій дійсно потрібна допомога від правопорушника…

Спілкувався Яків Славін