Одесситы предложили сотрудничество министерству обороны

0

«Депутатский контроль» обратился к министру обороны Украины С. Полтораку с предложением о сотрудничестве относительно обеспечения жильем военнослужащих участников АТО.

Міністру оборони України

Полтораку С.Т.

03168, м. Київ,

проспект Повітрофлотський, 6.

Голові Одеської обласної державної адміністрації

Саакашвілі М.Н.

65000, м. Одеса, проспект Шевченка, 4

Шановний Степане Тимофійовичу!

Як відомо, у країні склалася критична ситуація із виконанням Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовцівˮ та членів їх сімей, і зокрема, у забезпеченні житлом військовослужбовців. Згідно з даними, що містяться на офіційному сайті міністерства оброни, в черзі на житло знаходиться понад 41 тисяч військовослужбовців. Більшість військових чекає отримання квартир понад 20 років.

Ще більш болюче питання, забезпечення земельними ділянками та житлом воїнів та їх сімей, що беруть участь у антитерористичній операції, а також членів сімей загиблих і поранених.

Особливо важкою є ситуація із забезпечення житлом у великих містах та обласних центрах, де місцева влада зазвичай декларує відсутність можливості надання житла, або земельних ділянок військовим.

Наш особистий аналіз та оцінка ситуації свідчить, що стан цих проблем погіршують наступні чинники:

перманентна другорядність політики Держави і, зокрема, Міністерства оборони України щодо вирішення питань забезпечення житлом військовослужбовців та членів їх сімей, яка виявляється в низьких темпах будівництва житла та відсутності бажання пошуку ефективних механізмів вирішення проблеми;

непрозорість, корупція на місцях, у гарнізонах, відносно справедливого розподілу квартир;

низький рівень взаємодії командирів гарнізонів з місцевою владою, що призводить до незадовільної ефективності використання ресурсів і можливостей відносно “земель оборониˮ та вільних військових містечок, які поступово деградують та становлять реальну загрозу життю і здоров’ю громадян міст і селищ;

відсутність дієвих, працюючих механізмів забезпечення житлом, земельними ділянками військових, воїнів АТО, особливо сімей загиблих і важко поранених;

відсутність системи стимулів та бажання органів місцевої влади ці питання вирішувати спільно з Міністерством оборони України та велика частка корупційної складової у будівництві, яка складає до 40% вартості житла.

Ми впевнені, що стан вирішення цих проблем треба кардинально змінювати. Ситуацію можливо радикально поліпшити, організуючи прозорий конкурс інвестиційних проектів на забудову вільних ділянок “земель оборониˮ та військових містечок, що на сьогодні не використовуються Міністерством оборони України.

Ми, депутати міжфракційного депутатського об’єднання “Депутатський контрольˮ звертаємося до Вас із пропозицією співпраці щодо вирішення означених питань.

На нашу думку спільні зусилля потрібно зосередити у напрямках:

ретельної інвентаризації земельних ділянок, що належали та належать до земель Міністерства оборони України, правовий аудит законності їх вилучення та забудови;

оскарження незаконності дій або бездіяльності щодо вилучених земельних ділянок, будівель, військових містечок, споруд, де це можливо, через військову або генеральну прокуратуру;

забезпечення ефективної взаємодії з місцевою владою щодо організації конкурсу інвестиційних проектів забудови вільних земель оборони, військових містечок, з виділенням частки житла на потребу Міністерства оборони України;

усунення корупційної складової щодо забудови територій;

підготовці законодавчих ініціатив щодо посилення соціального захисту військових та воїнів АТО.

Ми провели частковий аналіз ефективності попередніх рішень та можливостей вирішення цих проблем у Одеському гарнізоні. Вважаємо, що Одеський гарнізон може бути “пілотним проектомˮ, прикладом вирішення проблеми забезпечення житлом військовослужбовців та воїнів АТО в Україні.

Так, в Одеському гарнізоні квартирна черга сягнула понад 4000 осіб. Ситуація з забезпеченням житлом військових значно погіршилась внаслідок анексії Криму та переведення до м. Одеси Військово-морських сил України.

Виходячи із нашої пропозиції усього за 2-3 роки чергу військових на житло в м. Одеса можна ліквідувати, реалізуючи конкурсні інвестиційні проекти забудови вільних територій двох військових містечок — № 16 і № 217, які знаходяться на 2-й, 6-й станції Великого Фонтану в м. Одесі. Ці військові містечка колишнього Одеського інституту Сухопутних військ не використовуються Міністерством оборони України протягом 8 років, територія їх занепадає, будівлі деградують.

Так у військовому містечку № 217, вільними є 6 ділянок (усього 9 га землі). З розробкою конкурсних проектів забудови територій, за усіма нормами будівництва це дозволить отримати понад40000 кв.м. житла. З виділенням на потреби військових 1200-1300 квартир у м. Одесі.

Крім того, на території цього військового містечка проживає 600 сімей військовослужбовців у двох 5-ти поверхових гуртожитках. Ці гуртожитки можливо реконструювати під квартири, і у кожному облаштувати по 100 квартир для військовослужбовців. Ще дві п’яти поверхових будівлі під житло військовослужбовців недобудовані з 2007 року. У кожній із них можливе облаштування по 80 квартир. Урахування залишкової вартості будівель, які знаходяться на балансі КЕЧ Одеського гарнізону може додати ще 150-200 квартир. Отже, у перспективі для військовослужбовців, воїнів АТО, а також сімей загиблих воїнів, тут у короткі строки можна отримати 1860 квартир. А це майже вдвічі скоротить чергу на житло у Одеському гарнізоні.

Аналогічна ситуація склалася і у військовому містечку № 16. Там є дві ділянки вільної землі, загальна площа яких складає 10,56 га. Забудова цих ділянок з урахуваннях усіх норм будівництва дозволяє отримати 40000-45000 кв.м жила. Частка військових може скласти приблизно 1300 квартир. А у двох п’яти поверхових гуртожитки в результаті реконструкції можна облаштувати ще 80-100 квартир. Загалом, з реалізацією інвестиційних проектів у військовому містечку № 16 можна отримати до 1560 квартир на потреби військових.

Таким чином, очевидно, що прозорі інвестиційні конкурси для забудовників на території цих військових містечок можуть забезпечити 3500 квартир на потреби військових, що дозволить фактично ліквідувати житлову чергу військовослужбовців в Одеському гарнізоні.

Вважаємо, що подібні пропозиції можуть бути реалізовані і в інших гарнізонах Збройних Сил України.

Сподіваємось на плідну співпрацю і взаємодію у питанні посилення обороноздатності українського війська, соціального захисту військовослужбовців, воїнів АТО та членів їх сімей.

З повагою, Народні депутати України, члени МДО Верховної Ради України “Депутатський контрольˮ