Крос-культура: Лабіринт Фавна. Діти і війна

0

Лабіринт Фавна

El laberinto del fauno

2006

У «Лабіринті фавна» поєднуються потворна воєнна реальність із пронизливою красою темного фентезі. Це історія дівчинки Офелії, яка оплакує втрату батька і пригнічується відсутністю знов одруженої та вже вагітної матері Кармен. Офелія добра, смілива і неймовірно одинока. Вона тікає у світ фантазій, щоб уникнути тиску свого жорстокого вітчима капітана Відаля, який полює на партизанські угруповання.

Автор сценарію і режисер фільму – мексиканець Гільєрмо дель Торо. Він торкається минулого, продовжуючи теми, пов’язані з його фільмом 2001 року «Хребет диявола». Режисер наполягає, що в «Лабіринті» фігурує саме Фавн з римської міфології, а не Пан — з грецької. Цю, можна сказати, помилку припустили в англійському, французькому та німецькому перекладах. Але в українському все за правилами першоджерела.

Усі шляхи ведуть героїню «Лабіринта Фавна» до казок та зустрічей з потойбічними істотами. Чарівний світ Офелії може виявитися занадто напруженим для чутливих дітей.

Дверцята у стіні, коріння мандрагори, жаба з ключем, фейрі, смоківниця. Згадайте свій найстрашніший сон, безперечно навіть він не зрівняється з анатомією очей Блідого чоловіка, внутрішнього гротескного монстра Відаля. У стрічці переплітаються тяжкий символізм із класичними відтінками «Аліси у Дивокраї» (фартух и стрічка у волоссі) і Дороті в країні Оз (червоні черевички).

Барочний органічний стиль оселі Фавна ідеально підкреслює його непідвладність часу, а також зв’язок з природою, яка коріннями йде від лабіринту до самого підземного царства, де повинна жити донька Місяця принцеса Муанна, де вона зможе забути про свій досвід життя серед людей і про помилки, які зробила. Не місце тендітним чарівним створінням на Землі.

Кінокартина рясніє алюзіями на старі казки братів Грімм і Шарля Перро, які здебільшого набагато страшніші, ніж їх сучасні версії. Наприклад, принцеса зазвичай розтрощувала жабеня об стіну, щоб сталося її чудове перетворення на вродливого принца. Вбивство жаби в «Лабіринті Фавна» приносить інший сюрприз.

Дівчина виконує три типових завдання, але вона часто не дотримується інструкцій і робить вибір за совістю. Рішення Офелії не завжди безпечні, однак завдяки моралі вона здійснює найблагородніший і найгероїчніший вчинок.

«Сліди, які вона лишила по собі на поверхні Землі, можуть побачити лише ті, хто знає де їх шукати».

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa