Крос-культура: Крамничка жахів

0

Крамничка жахів

The Little Shop of Horrors

1960

Унікальна у своєму роді кінокартина «Крамничка жахів» — результат винахідливості режисера Роджера Кормана і сценариста Чарльза Б. Гріффіта. «Крамничка» уособлює цілу епоху комедії, вона виступає еталоном поєднання горору і чорного гумору, продовжуючи шлях сходами Еббота і Костелло. Основою сюжету ймовірно стали оповідання про рослин-людожерів, такі як «Зелені думки» Джона Кольєра, «Норовлива орхідея» Артура Кларка, або «Цвітіння дивної орхідеї» Герберта Веллса.

Дія фільму починається в квітковій крамниці Гревіса Мушника, який разом з молодою продавчинею і незграбним садівником намагається підняти продажі квітів, але майже не отримує заробітку. Тоді садівник Сеймур приносить до крамниці дивну рослину, що нагадує мухоловку. Намагаючись полити квітку, Сеймур ранить палець. Краплі крові падають в розкриту квітку і та зачиняється. Сеймур розуміє, що рослина хижа і живиться кров’ю. Він дає їй ще трохи крові, проколовши пальці шпилькою.

Наступного ранку Сеймур приходить в крамницю і бачить, що квітка помітно виросла. Диво-рослина приваблює відвідувачів, і це подобається пану Мушнику. Однак, якщо квітку не годувати, вона починає сохнути. Сеймур змушений шукати все більше і більше крові для ненажерливої істоти.

У фільмі знялися Джонатан Гейз, Джекі Джозеф, Мел Веллс і Дік Міллер, які працювали над попередніми картинами режисера Роджера Кормана. Епізодичну роль пацієнта-мазохіста в кабінеті стоматолога виконав Джек Ніколсон, який регулярно знімався у Кормана з 1958 року. Пізніше Джек Ніколсон згадував, що на першому показі «Крамнички жахів» глядачі так сміялися, що він ледве чув діалог. Сценарист фільму Чарльз Б. Гріффіт знявся в ролі довірливого грабіжника, і сам озвучив квітку.

«Крамничка жахів» майстерно поєднує традиційні єврейські трагікомедійні жарти, елементи фарсу і пародії, а також форми сучасного фольклору – міські легенди і дитячі страшилки. Популярність стрічки повільно зростала завдяки трансляціям на місцевому телебаченні протягом 1960-х і 1970-х років, а також участі Джека Ніколсона, який швидко перетворився на відому персону. Інтерес до фільму відновився, коли в 1982 році на Оф-Бродвей відбулася прем’єра однойменного рок-мюзикла, а в 1986 році вийшла повнометражна адаптація «Крамничка жахів».

Бюджет культової «Крамнички жахів» склав 28 000 доларів США. Картину зняли за два дні в декораціях, які залишилися з попереднього фільму Роджера Кормана «Відро крові». В процесі розробки картини Корман і Гріффіт відвідували різні крамнички і кав’ярні Нью-Йорку, опинившись одного разу в місці де Саллі Келлерман працювала офіціанткою, задовго до того, як вона стала зіркою. Поки режисер і сценарист одну за одною викидали сардонічні ідеї, дівчина була їх суддею, обираючи найсмішніші жарти.

Початково «Крамничка жахів» була чорно-білою. Вперше її розфарбували у 1987 році, але ця версія була сприйнята погано. Тоді фільм обробила компанія Legend Films і випустила його кольорову і чорно-білу версії на DVD у 2006 році, що дуже сподобалося глядачам.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa