«Газпром» глушить свердловини на родовищах

0

У росії майже на треть скоротився видобуток газу.

Рішення перекрити вентилі на газопроводах, що ведуть до Європи — єдиний великий ринок збуту для «Газпрому», надіслало російську газову промисловість у круте піке.

Видобуток газу «Газпромом» на початок серпня обвалився до найнижчого рівня як мінімум з 2008 року, зазначає Bloomberg з посиланням на оперативну статистику компанії.

У липні, як випливає з даних «Газпрому», його видобуток склав 24 млрд кубометрів, що на 36% нижче, ніж роком раніше. Спад, що розпочався навесні із зупинкою трубопроводу «Ямал-Європа» та відключенням постачань країнам, які відмовилися платити за схемою «у рублях», посилюється щомісяця: у квітні він становив 10% рік до року, у травні — 14%, у червні — 30%.

Власник найбільших у світі запасів газу, які станом на 2020 рік оцінювалися в 9 трлн доларів, «Газпром» глушить свердловини на родовищах, сировину з яких нікуди продавати.

Експорт «Газпрому» в липні становив лише 6,4 млрд кубометрів, а порівняно з тим же місяцем 2021 року обвалився на 58% після того, як компанія знизила до 20% потужність «Північного потоку» і оголосила форс-мажор для останніх клієнтів Європі, включаючи Німеччину, Австрію та Італію.

Середньоденний експорт «Газпрому» склав лише 202 млн. кубометрів на добу, і це найнижче значення як мінімум з 2014 року, згідно з підрахунками Bloomberg.

За останні передвоєнні місяці «Газпром» качав за кордон близько 12 млрд кубів щомісяця. Але з того часу експорт зхлопнувся вдвічі, незважаючи на постачання по «Силі Сибіру» до Китаю. Їхнє зростання «Газпром» оцінює у 60%, не наводячи конкретних обсягів.

Незважаючи на декларативні спроби розгорнути експорт сировини на схід, насправді європейські потоки «Газпрому» переорієнтувати нікуди, вважає Михайло Крутіхін, партнер RusEnergy.

«У Китай минулого року було відправлено всього 10 млрд кубометрів, там немає ні проектів, які могли б швидко відновити роль «Газпрому», ні самих потреб КНР у таких обсягах», — пояснює він.

Одночасно скороченням поставок по «Північному потоку», просідає прокачування по «Турецькому потоку», при цьому зростання попиту на газ з боку Китаю не «зможе перекрити випадаючих поставок до Європи через обмеження інфраструктури», — зазначає аналітик Райффайзенбанку Станіслав Мурашов.

«Газпром», який колись мріяв про статус однієї з найбільших компаній світу і капіталізації в трильйон доларів, самоліквідується як експортер газу: він залишився без головного зовнішнього ринку, а внутрішній такі обсяги «не переварить», каже Крутіхін. Падіння «Газпрому» тягне за собою і російську економіку, зазначає Євген Суворов, економіст банку Центрокредит: у червні, за даними Мінекономрозвитку, ВВП рф просів на 4,9% рік до року проти 4,3% у травні.

Газова війна з Європою — це «головний фактор спаду, що посилився», підкреслює Суворов: це видно по обвалу оптової торгівлі (-18,3% рік до року) і динаміці трубопровідного транспорту (-9,8%).

Джерело

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa