Декларування податку на прибуток у питаннях-відповідях

0
Очільник Одеського управління Офісу великих платників податків Вікторія Талпа

Нещодавно розпочалася кампанія декларування податку на прибуток за ІІ квартал 2019 року.Очільник Одеського управління Офісу ВПП ДФС Вікторія Талпа застерігає від прикрих помилок та окреслює основні нюанси декларування податку на прибуток.

Viktoriya Talpa

Декларування податку на прибуток у 2019 році дещо зазнало змін?

— Так, дійсно, хочемо нагадати, що цьогоріч відбулися зміни у податковому законодавстві в частині декларування податку на прибуток. Про це було надано роз’яснення Міністерства фінансів України стосовно застосування положень п. п. 140.4.1 п. 140.4 ст. 140 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у частині порядку оподаткування доходів від участі в капіталі та доходів у вигляді дивідендів, нарахованих за фінансовими інвестиціями в інститути спільного інвестування (далі – ІСІ), які обліковуються за методом участі у капіталі (лист від 01.04.2019 №10824/7/99-99-15-02-01-17).

У роз’ясненнійдеться про те, що платник податку на прибуток – інвестор, який здійснює облік фінансових інвестицій в ІСІ за методом участі у капіталі, не здійснює коригування (зменшення) фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств відповідно до п. п. 140.4.1 п. 140.1 ст. 140 ПКУ на суму нарахованих доходів від участі у капіталі, що відображаються в бухгалтерському обліку збільшенням балансової вартості фінансових інвестицій.

Більш детальнішу інформацію платники податків можуть переглянути на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listidps/73328.html

Крім того, Постановою Кабміну від 24 квітня 2019 р. N 363 «Про внесення зміни до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміну до пункту 1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 р. N 138 (Офіційний вісник України, 2011 р., N 14, ст. 576; 2012 р., N 87, ст. 3533; 2015 р., N 1, ст. 9; 2016 р., N 3, ст. 184), замінивши в абзаці першому слова і цифри «у розмірі 75 відсотків» словами і цифрами «за результатами фінансово-господарської діяльності починаючи з 1 січня 2019 р. у розмірі 90 відсотків для підприємств, обсяг чистого прибутку яких фактично у відповідному звітному періоді становить більше 50000 тис. гривень, і 50 відсотків — інших підприємств».

Які строки подання декларації з податку на прибуток?

— Як пам’ятаємо, за перше півріччя великі платники звітують у квартальні строки, тобто протягом 40 календарних днів, наступні за останнім календарним днемзвітного кварталу (п.п. 49.18.2 ПКУ). А за рік — у строки, передбачені для подачі декларації за рік (п.п. 49.18.6 ПКУ).

Отже, подати декларацію з податку на прибуток за ІI квартал 2019 року необхідно не пізніше 9 серпня, а сплатити податок по ній – не пізніше 20 серпня (п. 57.1 ПКУ). Форма декларації для усіх прибутківців з 01.04.2019 єдина, з ідентифікатором J0100117.

«Квартальними» платниками податку заповнюється декларація по зростанню з початку року.

У якій формі подається декларація з податку на прибуток?

— Великий бізнес на сьогодні має змогу звітувати у електронному вигляді.  Винятком є лише випадки, коли термін дії договору про визнання електронних документів стік, а до нового договору платник ще не був приєднаний. З Реєстром форм електронноїзвітності можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФСУ у розділі «Електронна звітність».

На що звернути увагу під час подання та заповнення декларації по прибутках у ІІ кварталі?

— Підсумки декларування прибутків минулих звітних періодів та судова практика Одеського управління Офісу ВПП ДФС свідчить про те, що часто-густо підприємці під час заповнення декларації залишають поза увагою авансові внески з податку на прибуток.

Так, наприклад, одним з великих підприємств транспортної галузі Півдня було подано позовну заяву до суду про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, на підставі якого було збільшено суми грошового зобов’язання за платежем податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на 2050245,00 грн та нараховані штрафні санкції у розмірі 615073,50 грн.

Підставою для прийняття вищезазначеного податкового рішення послужив Акт Офісу ВПП ДФС, який було складено після проведення Одеським управлінням Офісу ВПП ДФС камеральної перевірки податкової декларації зазначеного вище транспортного підприємства з податку на прибуток за перше півріччя 2018 року (із додатками), з питання дотримання Позивачем правил сплати (перерахування) авансового внеску до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Перевіркою було встановлено порушення пп. 57.11.2 п. 57.11 статті 57 розділу II Податкового кодексу України та порядку заповнення податкової декларації з податку на прибуток підприємства, а саме:

— не нарахована та не відображена сума авансового внеску у зв’язку із виплатою дивідендів у розмірі 2050245 грн. по рядку 20АВ «Сума авансового внеску при виплаті дивідендів, що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді» податкової декларації з податку на прибуток підприємства за перше півріччя 2018 р.

— не надано разом з декларацією з податку на прибутокпідприємства за перше півріччя 2018 додаток АВ до рядку 20АВ Податкової декларації з податку на прибуток підприємства «Розрахунок авансового внеску з податку на прибуток підприємств на суму виплачених дивідендів (прирівняних до них)».

Оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновків, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити, визнавши тим самим правоту Одеського управління Офісу.

Отже, з огляду на реальний приклад з практики Одеського управління, нагадуємо, що розрахунок щомісячного авансового внеску з податку на прибуток підприємств заповнюється платником податку у декларації за рік (крім виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 20 млн. грн.), про що зазначено у примітці 8 декларації. Результат розрахунку відображається у рядку 26 декларації.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше ніж 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилася не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з цього податку.

Авансовий внесок з податку на прибуток сплачується у порядку і строки, встановлені для місячного податкового періоду.

Платники податку, зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році та не сплачують авансового внеску (п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу).

У той же час, порядок сплати податкового зобов’язання з податку на прибуток під час виплати дивідендів передбачено п. 57.11 ст. 57 Податкового кодексу.

Так, авансовий внесок розраховується із суми перевищення дивідендів, що підлягають виплаті, над значенням об’єкта оподаткування за відповідний податковий (звітний) рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, грошове зобов’язання щодо якого погашено. У разі наявності непогашеного грошового зобов’язання авансовий внесок розраховується з усієї суми дивідендів, що підлягають виплаті. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 Податкового кодексу. Сума дивідендів, що підлягає виплаті, не зменшується на суму авансового внеску.

При цьому, якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, для обчислення суми зазначеного перевищення використовується значення об’єкта оподаткування, визначене пропорційно кількості місяців, за які сплачуються дивіденди. Такий авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Слід звернути увагу, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов’язання з цього податку, задекларованого у декларації за звітний (податковий) рік.

«Нагадаю, що 9 серпня — граничний термін подання декларації з податку на прибуток за II квартал 2019 року, а сплатити податок по ній необхідно до 20 серпня. Отже, закликаємо наших платників бути уважними та сумлінними під час заповнення декларації»,зазначила начальник Одеського управління Офісу ВПП ДФС Вікторія Талпа.

Больше новостей на нашем телеграм-канале: https://t.me/volnorezodessa