Одеситам розповіли, за що накладаються деякі штрафи

0
Очільник Одеського управління Офісу великих платників податків Вікторія Талпа

Вже понад три роки працює Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН). Ця система допомогла підприємцям зареєструвати мільярди податкових накладних. Здавалося б що все вже зовсім просто, всі звикли, вивчили всю процедуру реєстрації, редагування, зберігання, вивчили всі встановлені строки для реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригувань (РК)… Але, ні!!!

Щоразу фахівці органів фіскальної служби виявляють ПН/РК, які не зареєстровані, зареєстровані не вчасно, не коректно чи з іншими порушення – розповідає очільник Одеського управління Офісу великих платників податків ДФС. Відповідно ми, як контролюючий орган, маємо відреагувати на кожне таке порушення, керуюючись Податковим Кодексом України, додає Вікторія Талпа.

Очільник Одеського управління Офісу великих платників податків Вікторія Талпа
Очільник Одеського управління Офісу великих платників податків Вікторія Талпа

Аби бути неголослівною, повідомила, що тільки з початку 2019 року великими платниками податків які обслуговуються в Одеському управлінні Офісу ВПП ДФС було зареєстровано понад 1 мільйон податкових накладних, серед яких і ті що рареєстровано несвоєчасно. Загальна сума донарахованих штрафних (фінансових) санкцій за порушення термінів реєстрації вже з початку 2019 року склала 23,1 мільйон гривень, з яких тільки протягом березня 2019  року застосовано штрафну санкцію за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму 17,4 млн. грн. по одному підприємству.

Штрафи за нереєстрацію або несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в ЄРПН регулює «штрафна» стаття 1201 ПКУ.

За реєстрацію накладної чи розрахунку коригувань в ЄРПН з запізненям платнику загрожує штраф в розмірі від 10 до 50% суми ПДВ, залежно від кількості днів прострочки реєстрації ПН/РК. Строки реєстрації визначені в абзаці 15-17 п.201.10 ПКУ. Якщо податкова накладна складена в першій половині місяця, то граничний строк її реєстрації – останній день місяця. Якщо ж в другій половині – то до 15 числа наступного місяця, в разі складання розрахунку коригувань до ПН на платника ПДВ – 15-й день з дня отримання РК покупцем. Максимальний строк реєстрації — 1095 днів з дати складання.

Що стосується штрафів за відсутність реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то при виявленні таких накладних під час перевірки накладається штраф – 50% від суми ПДВ, вказаної в такій ПН (РК). Якщо платник так і не зареєструє свої ПН\РК протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення рішеня, то йому загрожує ще один штраф в такому ж розмірі.

Вікторія Талпа наголосила, що під штрафи за нереєстрацію або несвоєчасну реєстрацію підлягають абсолютно всі ПН/РК, в яких є база для застосування штрафу, тобто сума ПДВ.

Прикро те, розповідають податківці, що в число порушників часто потрапляють великі підприємства, які працюють вже десятки років і здавалося б мають знати і вміти все.

Так наприклад, в Одеському управління Офісу великих платників податків ДФС  обслуговується підприємство, яке являється одним із світових лідерів по виробництву молочних продуктів, працює в Україні з 1998 року.

За загальновстановленими правилами постачальник – платник ПДВ має скласти податкову накладну у день виникнення податкових зобов’язань з ПДВ, визначених за правилами «першої події» згідно з Податковим кодексом України та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних з урахуванням граничних строків реєстрації, про які ми говорили раніше.

При реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у 2017 році підприємством було не враховано зміни, внесені до Податкового кодексу та здійснено реєстрацію 328559 податкових накладних  на суму ПДВ 45,6 млн. грн. з порушенням граничних термінів реєстрації, про що і було складено акт та виписано штрафні санкції.

Тому, на завершення, начальник Одеського управління Офісу ВПП ДФС Вікторія Талпа, звертається до платників податків: «Будьте обачними та сумлінними, користуйтеся сервісами ДФС, які постійно удосконалюються для вас, а також не забувайте, що основною перевагою обслуговування в Офісі ВПП ДФС є саме робота з податковими координаторами, які нададуть вам вчасну та кваліфіковану допомогу».