Нелегальна торгівля тютюном несе загрозу національній безпеці

Нелегальна торгівля тютюном несе загрозу національній безпеці

25 листопада Генеральна прокуратура України повідомила про ліквідацію одного із каналів фінансування терористичної організації «ДНР». Фінансування в особливо великих розмірах відбувалося шляхом збуту контрафактних тютюнових виборів, виготовлених на «ДП «Тютюнова фабрика «Хамадей», розташованої в Донецьку.

Як ідеться у повідомленні прес-служби ГПУ, впродовж 2014 року група осіб налагодила діяльність незаконних каналів збуту контрафактних підакцизних товарів з ДП «Тютюнова фабрика «Хамадей». До складу цієї злочинної групи входили громадяни України з декількох областей і навіть окремі працівники органів внутрішніх справ, які беруть участь у проведенні антитерористичної операції.

Зокрема 22 листопада цього року на території Полтавської і Вінницької областей затримано 2 вантажних автомобіля, під час огляду яких було виявлено та вилучено контрафактні тютюнові вироби відомих міжнародних брендів на суму понад 16,5 млн грн.

«За оперативними даними, частина коштів від вартості реалізованої контрафактної продукції надходила в розпорядження та для фінансування терористичної організації «ДНР», — повідомляє ГПУ.

Відтак Управління нагляду за дотриманням законів об'єднаними силами АТО військової прокуратури Південного регіону України за матеріалами ГУБКОЗ СБУ розпочало досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом фінансування в особливо великих розмірах терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ч. 3 ст. 258-5 КК України). Паралельно ГУ Міндоходів у Кіровоградській області до ЄРДР внесло відомості про вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204 КК України (незаконне виготовлення, зберігання, збуту або транспортування з метою збуту підакцизних товарів).

Наразі кримінальне провадження за підслідністю передано до слідчих органів Служби безпеки України, в обох кримінальних провадженнях провадиться ряд невідкладних слідчих дій.

Зазначимо, що фінансування терористичних організацій шляхом збуту нелегального тютюну є далеко не новою практикою у світі.  Зокрема, як ідеться у дослідженні директора Центру з вивчення тероризму, транснаціональної злочинності та корупції Університету Джорджа Мейсона доктора Луїзи Шеллі, торгівлю нелегальним тютюном як основне джерело доходів використовують практично усі терористичні організації у світі. При цьому найкрупнішими є «Талібан» та «Аль-Каїда». Для руху «Талібан» незаконна торгівця цигарками є другим за розміром джерелом прибутку після торгівлі героїном.

Як зазначає кримінолог, незаконна торгівля цигарками є ідеальним бізнесом для терористів, оскільки правоохоронні органи, які займаються іншими, більш небезпечними з суспільної точки зору злочинами, не відносять боротьбу з незаконною торгівлею до числа своїх пріоритетних задач. Натомість терористичні угрупування прагнуть знайти саме такі джерела прибутку, які б не привертали до них надмірної уваги. Іншим словами, терористи займаються контрабандою цигарок тому, що ризик арешту і кримінального переслідування мінімальний (також покарання в разі виявлення злочину – доволі м’яке), а прибутки від цього бізнесу є достатньо високими, аби підтримувати стабільне фінансування терористичних угрупувань, а також здійснювати закупівлю зброї та обладнання подвійного значення.

Як свідчать дослідження, кожна десята цигарка у світі перебуває «в тіні». Загалом можна говорити про 600 мільярдів нелегальних цигарок у рік та 40-50 мільярдів доларів недоотриманих податкових надходжень.

Україна – одна із «лідерів» серед країн, де процвітає торгівля нелегальними тютюновими виробами.  За минулий рік тютюновий ринок України оцінили у близько 44-47 млрд.грн. Частка нелегальної продукції у першому кварталі цього року склала 9,2% від цього обсягу. Оскільки до 10% бюджету формують акцизні збори з тютюнової продукції, то збитки держави лише від недоотримання акцизного збору з нелегального тютюну оцінюють у 2 млрд. грн. Втім, як свідчить розслідування, яке провела Генеральна прокуратура України, контрабанда цигарок шкодить не лише економіці нашої країни, а й несе безпосередню загрозу національній безпеці, адже дозволяє фінансувати тероризм на нашій території.

Utesov
Столярная
Хостинг в Украине

Sorry, comments are closed for this post.